کشور ایران پر از زیبایی است و در این مقاله به معرفی جاذبه‎های گردشگری ایران و به طور مشخص تهران به عنوان پایتخت و اصفهان به عنوان شهر تاریخی می‎پردازیم.

گردشگری ایران

1

– تهران

این شهر در دامنه ضلع جنوبی رشته کوه‌های البرز قرار دارد و تاریخ آن به 7000 سال پیش بازمی‎گردد. شهر تهران در زمان سلسله قاجاریه و آقا محمدخان قاجار، در نوروز سال ۱۱۶۵ هجری شمسی، به پایتختی انتخاب شد و از آن پس سرعت شکوفایی و پیشرفت این شهر به طرز چشمگیری افزایش یافت و جمعیت بسیاری به پایتخت ایران مهاجرت کردند و این شهر روز به روز پله پیشرفت و ترقی را طی نمود و تا به امروز به عنوان پایتخت ایران باقی‎مانده است.

این شهر پر از جاذبه‎های گردشگری است و همه ساله مسافران زیادی برای بازدید از این جاذبه‎ها به تهران سفر می‎کنند. جاذبه‎های گردشگری تهران پذیرای تمامی سلایق است و گردشگری تهران بسیار متنوع می‎باشد. یکی از زمان‎هایی که گردشگران زیادی برای بازدید تهران به این شهر می‎آیند، تعطیلات نوروز است. این تعطیلات دو هفته‎ای فرصت بسیار مناسبی است که مسافرین در تهران سکنی گزینند و به دیدن جاذبه‎های تاریخی سایر دیدنی‎های این شهر بروند و از آن‎ها لذت ببرند.

از دیدنی‎های معروف تهران می‎توان به بافت مرکزی تهران اشاره کرد. در این بافت جاذبه‎های تاریخی بسیاری مانند بازار تهران، کاخ گلستان و مجموعه اطراف آن، خانه و موزه مقدم و … اشاره کرد. هم‎چنین علاقه‎مندان به طبیعت نیز می‎توانند از رشته کوه‎های شمال تهران و طبیعت بکر این منطقه استفاده نمایند. از جاذبه‎های شمال تهران می‎توان به امامزاده صالح (ع) در میدان تجریش، بازار تجریش، کاخ سعدآباد، کاخ نیاوران، پارک جمشیدیه و مسیرهای کوهنوردی اشاره کرد. همچنین در شرق و غرب تهران جاذبه‌های تفریحی زیبایی مانند پارک پرندگان، پارک کوهستانی شیان، میدان آزادی، برج میلاد و … وجود دارد که هر کدام می‎تواند برای مقصد یک سفر کوتاه مناسب باشد. جنوب تهران و منطقه ری نیز پر از جاذبه‎های مذهبی و تاریخی است که هر گردشگری را به سوی خود جلب می‎کند. از این جاذبه‎ها می‎توان به برج طغرل، امامزاده شاه عبدالعظیم (ع)، بازار تاریخی ری و … اشاره کرد.

2- اصفهان

اصفهان که به نصف جهان معروف است، به ‌دلیل داشتن رودخانه زاینده‌رود و شرایط طبیعی مناسبی که از گذشته تاکنون داشته است، پیشینه‌ای طولانی و قدیمی دارد به‌طوری‌که احتمالاً از نیمه دوم هزاره چهار قرن میلادی شاهد شکل‌گیری آبادی‌های بسیاری بوده ‌است. این شهر در حال حال حاضر یکی از شهرهای بزرگ و معروف ایران است و در تمامی زمان‎های سال گردشگران زیادی را به سوی جلب می‎کند. البته در سال‎های اخیر و باتوجه به خشک شدن رودخانه زاینده‎رود، متاسفانه کمی از زیبایی این شهر کاسته شده است

این شهر در هنگام پادشاهی صفویان، پایتخت ایران شد و رونق فراوانی گرفت و همین امر سبب شد تا بناهای متعددی مانند مساجد، کاروانسراها، بازار، میادین، کاخ‎ها و … با معماری زیبای ایرانی در این شهر ساخته شود. این آثار به به دلیل گذر زمان به آثار تاریخی تبدیل شدند و شماری از آن‌ها به عنوان میراث تاریخی در یونسکو به ثبت رسیده‌اند و همین امر سبب شده گردشگری اصفهان از رونق خاصی برخوردار باشد. از آثار معروف اصفهان می‎توان به میدان نقش‎جهان و دیدنی‎های اطراف آن، چهلستون، کلیساها، منارجنبان، پارک‎های موضوعی و … اشاره کرد.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!