شبکه تحویل محتوا یا CDN چیست؟۱۷ بهمن ۱۴۰۰ 5 رای

بیشتر دغدغه‌ی صاحبان کسب و کار اینترنتی و کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند به سرعت و امنیت سایت خود بسیار اهمیت می‌دهند. بسیاری از این مسائل توسط سرور سایت شما حل می‌شود اما باید فاصله شما با سرور شما کم باشد تا از نهایت سرعت استفاده کنید. بیشتر سرورهای خارجی خدمات بسیار خوبی را ارائه می‌دهند اما بحث فاصله بر روی سرعت سایت شما تاثیر می‌گذارد و این مشکل با cdn یا شبکه تحویل محتوا حل می‌شود که در این مقاله به بررسی کامل آن می‌پردازیم.

بیشتر دغدغه‌ی صاحبان کسب و کار اینترنتی و کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند به سرعت و امنیت سایت خود بسیار اهمیت می‌دهند. بسیاری از این مسائل توسط سرور سایت شما حل می‌شود اما باید فاصله شما با سرور شما کم باشد تا از نهایت سرعت استفاده کنید. بیشتر سرورهای خارجی خدمات بسیار خوبی را ارائه می‌دهند اما بحث فاصله بر روی سرعت سایت شما تاثیر می‌گذارد و این مشکل با cdn یا شبکه تحویل محتوا حل می‌شود که در این مقاله به بررسی کامل آن می‌پردازیم.

امروزه کاربران فضای وب دیگر صبر و حوصله سابق را ندارند و به همین دلیل اگر سرعت سایتی پایین باشد، خیلی زود از آن زده می‌شود و آن را رها می‌کنند. حال با توجه به عجله بالای کاربران برای دسترسی به محتوا، مدیران سایت‌ها باید از چه ابزارهایی استفاده کنند تا بتوانند سرعت سایت خود را بالا نگه دارند؟ این‌جاست که اهمیت CDN یا شبکه تحویل محتوا مشخص می‌شود. در این مقاله تصمیم داریم اهمیت CDN، روش کار و تأثیر آن را به صورت کامل بیان کنیم و همچنین به بررسی این موضوع بپردازیم که دلیل استفاده وبمستران و متخصصان از CDN چیست؟ بنابراین اگر شما هم مثل ما به دنبال حفظ کاربران فعلی سایت خود و جذب کاربران جدید هستید، بیایید تا پایان این مقاله با هم همراه شویم.

Content Delivery Network یا CDN چیست؟

CDN در واقع مخفف عبارت «Content Delivery Network» به معنای شبکه تحویل محتوا است. حال اگر بخواهیم تعریف روان و خوبی از شبکه تحویل محتوا ارائه دهیم باید سه کلمه «شبکه»، «تحویل» و «محتوا» را توضیح دهیم تا در نهایت به یک جمع‌بندی کامل و درجه یک از شبکه تحویل محتوا برسیم.

  1. شبکه: مقصود از شبکه، مجموعه‌ای از سرورهای مختلف است که در نقاط مختلف جهان (به لحاظ جغرافیایی) پراکنده شده‌اند. این سرورها با هدف ارائه و تحویل سریع محتوای اینترنتی با یکدیگر همکاری دارند.
  2. تحویل: منظور از تحویل، این است که وقتی یک کاربر از یک نقطه خاص از دنیا وارد سایت شما می‌شود، شبکه تحویل محتوا وظیفه دارد که محتوای مورد نظر کاربر را از سریع‌ترین سرور ممکن به او تحول (ارائه) دهد. با این کار محتوا با سرعت خیلی بیشتری به دست کاربر می‌رسد.
  3. محتوا: مقصود از محتوا در واقع تمامی مطالب و برنامه‌هایی است که در سایت شما وجود دارد. اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، محتوا همان سایتی است که کاربر از یک نقطه مشخص از جهان وارد آن می‌‎شود.

بنابراین شبکه تحویل محتوا، مجموعه‌ای از سرورها است که در نقاط مختلف جهان پراکنده (توزیع) شده‌اند. این سرورها محتوای سایت را در خود ذخیره می‌کنند و وقتی یک کاربر وارد سایت می‌شود، نزدیک‌ترین سرور به کاربر، محتوای مورد نظر کاربر را به او نمایش می‌دهد. اگر نگاهی دقیق به تعریف CDN بیندازید، مفهوم «نزدیک بودن» یا «فاصله» در آن خیلی پررنگ است. در ادامه این مقاله قصد داریم دلیل اهمیت این مفاهیم را بیان کنیم.

وظیفه CDN چیست؟

فرض کنید که در خیابان «الف» هستید و یک پیتزا فروشی در خیابان «ج» قرار دارد. شما با پیتزا فروشی «ج» تماس می‌گیرید و یک پیتزا سفارش می‌دهید. زمان آماده شدن و تحویل این پیتزا به شما، یک ساعت است. جالب است بدانید که این پیتزا فروشی معروف است و یک شعبه در خیابان «ب» دارد. اتفاقاً این شعبه به منزل شما خیلی نزدیک است. بنابراین پیتزا فزوشی «ج» با شعبه «ب» تماس می‌گیرد و از آن‌ها می‎‌خواهد که پیتزای مورد نظر را به شما تحویل دهند تا در زمان و هزینه سوخت صرفه‌جویی شود. وقتی پیتزا در زمان کمتر و با کیفیت بالا به دست مشتری برسد، حتماً مشتری دائمی آن پیتزافروشی می‌شود.

شبکه تحویل محتوا یا CDN هم همین ویژگی را دارد. فرض کنید سرور سایت شما در آلمان است. یک کاربر از ایران می‌خواهد وارد سایت شما شود. بنابراین محتوای سایت باید از آلمان به دست او برسد. وقتی سایت شما از CDN استفاده کند، محتوای سایت از نزدیک‌ترین سرور (مثلاً سرور ترکیه) به او نمایش داده می‌‎شود. این کار باعث می‌شود که سرعت تحویل محتوا به کاربر به شکل قابل توجهی افزایش یابد و کاربر به خاطر سرعت پایین، از سایت شما زده یا ناراحت نشود.

cdn چیست
cdn بین کاربران و اینترنت قرار می‌گیرد و باعث افزایش سرعت و امنیت وب‌سایت شما می‌شود.

روش کار CDN به چه شکل است؟

فرض کنید که قصد دارید یک سایت راه اندازی کنید. برای راه اندازی سایت، نیاز به یک هاست دارید که این هاست نیاز به یک سرور دارد. وقتی کاربر می‌خواهد وارد سایت شما شود، درخواست کاربر از کشور مبدأ (مثلاً ایران) برای سرور (مثلاً در آلمان) ارسال می‌شود. این درخواست باید مسیر بین ایران تا آلمان را طی کند تا اطلاعات به کاربر نمایش داده شود. حال اگر هاست روی شبکه تحویل محتوا یا CDN راه اندازی شود، اتفاق دیگری می‌افتد. شرکتی که CDN ارائه می‌‎دهد، در سراسر جهان سرور دارد. این شرکت محتوای سایت شما را در تمامی سرورها کپی می‌کند و این سرورها را در اختیار کاربران سایت شما قرار می‌دهد. حال اگر کاربری بخواهد از هر جای جهان وارد سایت شود، ابتدا موقعیت مکانی او بررسی می‌شود و سپس محتوای سایت از نزدیک‌ترین سرور ممکن در اختیار او قرار می‌گیرد یا اصطلاحاً به او تحویل داده می‌شود.

شرکت‌های زیادی در سراسر جهان وجود دارند که CDN ارائه می‌دهند که یکی از مشهورترین آن‌ها شرکت Cloudflare است. اما کلودفلر چیست و چرا یک شرکت باید خدمات شبکه تحویل محتوا را ارائه دهد سوالی است که در همیار آکادمی به طور کامل به آن پرداخته‌ایم.

انواع CDN

انتخاب درست نوع CDN خیلی مهم است؛ زیرا روی شیوه تحویل محتوای سایت شما به کاربر تأثیر می‌گذارد اما بهترین نوع CDN چیست؟ به طور کلی دو نوع شبکه تحویل محتوا وجود دارد که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند. انتخاب هر کدام به نوع ترافیک سایت شما و همچنین به هدف شما از راه اندازی سایت بستگی دارد. هیچ کدام از این دو نوع، از نوع دیگر بهتر نیست؛ زیرا هر کدام مخاطب هدف خاص خودش را دارد. حال بیاییم کمی دقیق‌تر به بررسی این دو نوع CDN بپردازیم:

Push CDN

در انگیسی push به معنای هل دادن است در اینجا، «ارسال کردن» معنی می‌شود. در این روش باید محتوای سایت برای CDN ارسال شود. مالک وب‌سایت باید اطلاعات و محتوای سایت را به صورت دستی روی سرورهای شرکت ارائه‌دهنده CDN بارگذاری کند. عیب این روش، زمان‌بر بودن آن و مزیت آن، کنترل کامل صاحب وب‌سایت بر محتوای موجود در CDN است.

Pull CDN

در انگلیسی Pull به معنای کشیدن است. در این روش، اطلاعات به صورت خودکار برای سرور ارسال می‌شود و در نتیجه نیازی نیست که صاحب وب‌سایت این کار را به صورت دستی انجام دهد. در واقع شبکه تحویل محتوا به صورت خودکار اطلاعات را به سمت سرورهای خود هدایت می‌کند. مزیت این روش این است که خیال صاحب مالک وب‌سایت از بابت بارگذاری اطلاعات راحت می‌شود و نیازی نیست برای این کار وقت بگذارد ولی این روش یک عیب هم دارد. روش Pull CDN باعث می‌شود که مالک وب‌سایت از فرآیند بارگذاری دور بماند.

استفاده از CDN چه مزایایی دارد؟

استفاده از cdn تماما مزیت است و می‌توان گفت هیچ معایبی ندارد. بعضی از افراد معتقدن که سایت‌های کوچک با بازدید کم به استفاده از cdn نیاز ندارند و سایت‌های با بازدید بالا باید از cdn استفاده کنند اما در هر حالتی cdn بسیار مناسب است. شما چه سایت کوچک داشته باشید و چه سایت بزرگ، باز هم امنیت و سرمایه شما مهم است و اینکه شما برای همیشه نمی‌خواهید به عنوان یک سایت کوچک فعالیت کنید. مخاطبین شما به سرعت سایت شما اهمیت می‌دهند. به طور کلی مزایای cdn شامل موارد زیر است:

سرعت بارگذاری سایت را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد

آمار و ارقام نشان می‌دهد که کاربران بیش از پنج ثانیه برای بارگذاری سایت و محتوای آن صبر ندارند. امروزه کاربران با عطش بالایی به دنبال رسیدن به مقصود خود در فضای وب هستند و تحمل ندارند که منتظر بارگذاری سایت‌های مختلف بمانند. بنابراین اگر یک وب‌سایت تمایل دارد که کاربران فعلی خود را حفظ و کاربران جدید را بیشتر کند، باید سرعت بارگذاری صفحات خود را بالا ببرد. شبکه تحویل محتوا یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش سرعت سایت است؛ زیرا از نزدیک‌ترین سرور ممکن محتوا را به کاربر تحویل می‌دهد. وقتی از سرویس CDN استفاده می‌کنید، سایز و حجم فایل‌هایی که به دست کاربر می‌رسد کاهش می‌یابد. هر چه حجم فایل‌هایی که منتقل می‌شود کمتر باشد، سرعت بارگذاری آن‌ها بیشتر می‌شود.

یکی از نکات دیگری که در مورد شبکه تحویل محتوا وجود دارد، استفاده از سخت افزارها و نرم افزارهای عالی برای ذخیره و تحویل محتوای سایت است. شرکت ارائه‌دهنده شبکه تحویل محتوا تلاش می‌کند که محتوای سایت را در حافظه‌های SSD ذخیره کند. ویژگی اصلی این حافظه‌ها، سرعت بالایی است که در نقل و انتقال اطلاعات دارند. این حافظه‌ها سرعت سایت را تا حد امکان بالا می‌برد.

رضایت کاربران از سایت را افزایش می دهد

cdn به صورت شگفت انگیزی باعث می‌شود تا مخاطبین سایت شما افزایش یابند و تنها علت آن نیز سرعت است. راه اندازی cdn یعنی بهبود سرعت در تمامی نقاط جهان و این بدین معنی است که تمام کاربران شما در تمام نقاط جهان از سرعت سایت شما رضایت دارند. این امکان را cdn با کم کردن فاصله ارائه دهنده (هاست) و دریافت کننده (مخاطب) فراهم می‌کند که در نهایت با رضایت مشتری همراه است. این مزیت cdn باعث افزایش مخاطبین آن وب‌سایت می‌شود و هم تمایل دیگر وب‌سایت به استفاده از این سرویس را افزایش می‌دهد.

کلودفلر چیست و چه کاربردی دارد؟

CDN می تواند حملات DDoS را خنثی کند

DDoS به معنای حمله محروم‌سازی از سرویس توزیع‌شده است. این حمله زمانی اتفاق می‌افتد که ترافیک غیرواقعی با تعداد بالا برای سرور ارسال شود. در این حملات فرد مهاجم درخواست‌های زیادی بر روی سرور شما ارسال می‌کند و با این کار باعث خاموش شدن سرور می‌شود. اما با استفاده از CDN این ترافیک ورودی به سرورهای مختلف انتقال داده می‌شود و در نهایت این حملات را خنثی می‌کند. DDoSها بسیار مختلفند و حملات بسیار زیادی از جانب آن‌های به تمام سایت‌ها وارد می‌شود و اکثر سایت‌ها نیز می‌توانند تا حدودی آن‌ّا را کنترل کنند اما اگر این حملات به یک سایت زیاد شود و یا اینکه یک بات قوی‌تری به سایت شما حمله کند، در نهایت DDoS موفق می‌شود و باعث خاموش شدن سرور شما می‌شود که تمامی اینها با استفاده از CDN تقریبا غیرممکن است.

هزینه CDN در مقایسه با خدماتی که ارائه می دهد، مناسب است

شرکت ارائه‌دهنده CDN سرورهای بسیار زیادی در تمام نقاط جهان دارد که این کار برای آن شرکت هزینه‌های بسیار سنگینی را ایجاد می‌کند. اما دلیل هزینه مناسب CDN چیست؟ CDN سرورهای خود را در اختیار سایت‌های زیادی در سراسر جهان قرار می‌دهد و در نتیجه هزینه این سرورها بین سایت‌های مختلف توزیع می‌شود. از این جهت هزینه CDN در مقایسه با خدماتی که به سایت ارائه می‌دهد، مناسب و منطقی است.

CDN باعث بهبود سئوی سایت می شود

یکی از عوامل فوق‌العاده مهم برای تعیین رتبه یک سایت در نتایج موتورهای جستجو از جمله گوگل، سرعت آن سایت است. اگر یک فروشگاه اینترنتی داردی و به دنبال فروش‌ بالا هستید، توصیه می‌شود که هر چه سریع‌تر از CDN استفاده کنید تا با افزایش سرعت سایت، سئوی شما بیشتر شود و در نتیجه مشتریان بیشتری جذب کنید.

با کمک CDN می توانید امنیت سایت خود را بیشتر کنید

یکی از مزایای CDN افزایش امنیت محتوای سایت است؛ زیرا ارتباط کاربر با محتوای سایت به صورت محافظت‌شده و غیرمستقیم انجام می‌شود. محتوای اصلی سایت شما در سرور اصلی وجود دارد و با استفاده از CDN، این محتوا روی سایر سرورها ذخیره می‌شود. بنابراین احتمال حمله به محتوای شما تا حد زیادی کاهش می‌یابد. حتما برای افزایش امنیت سایت خود از CDN استفاده کنید.

به کمک CDN همیشه به شبکه اینترنت بین المللی وصل باشید

یکی از مزایای مهم و اصلی استفاده از CDN این است که حتی وقتی دسترسی کاربران داخل کشور به شبکه بین‌المللی اینترنت قطع باشد، کاربران باز هم می‌تواند محتوای سایت شما را مشاهده کنند و هیچ محدودیتی در این زمینه نخواهند داشت. وقتی دسترسی به اینترنت بین‌المللی قطع می‌شود، دسترسی به سرور اصلی سایت شما قطع می‌شود. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که محتوای سایت شما روی سرورهای مختلفی ذخیره شده است و محتوای موجود در سایر سرورها (مانند سرور ایران) به کاربران نمایش داده می‌شود.

با استفاده از شبکه تحویل محتوا، مصرف پهنای باند سایت را کاهش دهید

وقتی شما از سرویس CDN استفاده می‌کنید در واقع پهنای باند خود را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهید. فرض کنید سرور شما 20 گیگابایت پهنای باند در اختیار شما قرار دهد. اگر از یک CDN با 10 سرور استفاده کنید، پهنای باند شما به 20 * 10 گیگابایت می‌رسد و این فوق‌العاده است. نکته دیگر این است که در شبکه تحویل محتوا، مطالب سایت شما بین سرورها مختلف توزیع می‌شود و با این کار هاست شما پهنای باند کمتری را مصرف می‌کند. این کار در کاهش هزینه مربوط به هاست موثر خواهد بود.

تفاوت VPN با CDN چیست؟

شبکه تحویل محتوا، سرعت تحویل اطلاعات را با ارسال و ذخیره محتوای سایت در مجموعه‌ای از سرورها افزایش می‎‌دهد و به بازدیدکنندگان سایت این امکان را می‌دهد که این محتوا را از نزدیک‌ترین سرور ممکن مشاهده کنند. VPN مخفف Virtual Private Network و به معنای شبکه خصوصی مجازی است. این شبکه از هویت کاربر محافظت می‌کند و تلاش می‌کند که با استفاده از سرورهای موجود در نقاط مختلف جهان، محدودیت‌های جغرافیایی که روی نوع خاصی از محتوا اعمال شده است را دور بزند. VPN و CDN هر دو امنیت محتوا را افزایش می‌دهند و دسترسی کاربران به سایت را راحت می‌کنند ولی اهداف متفاوتی دارند. هدف CDN افزایش سرعت و دسترسی و هدف VPN فراهم کردن امکان دسترسی به محتوا است.

CDN چگونه به آنلاین نگه داشتن همیشگی سایت کمک می کند؟

اگر کسب‌وکار آنلاینی دارید و خدماتی ارائه می‌کنید، حتماً می‌دانید که آنلاین بودن همیشگی سایت چقدر مهم است! در واقع اگر یک سایت بزرگ تنها برای چند ساعت از دسترس خارج شود، ممکن است ضرر بسیار سنگینی بدهد. دلیل آن هم این است که در سایت‌های بزرگ، نظیر یک سایت فروشگاهی در هر ساعت هزاران سفارش ثبت می‌شود. همین مسئله باعث می‌شود تا ضرر بزرگی را متحمل شوند. استفاده از CDN به شما کمک می‌کند تا بتوانید سایت خود را همیشه آنلاین نگه دارید؛ اما چگونه؟ در این بخش از مقاله به بررسی 3 موضوع در مورد آنلاین بودن همیشگی سایت با کمک CDN می‌پردازیم:

ایجاد تعادل در ترافیک

اگر سایت شما تنها بر روی یک سرور میزبانی شود و از CDN استفاده نکنید، فشار زیادی به سرور وارد می‌شود. دلیل آن هم این است که در سایت پر بازدید ممکن است در هر لحظه هزاران کاربر وارد سایت شوند! ورود هر کاربر به سایت نیازمند رد و بدل شدن اطلاعات سایت با مرورگر کاربر است. این اطلاعات از کجا به مرورگر کاربر ارسال می‌شوند؟ از طریق سرور. حال اگر هزاران کاربر آنلاین در سایت وجود داشته باشد، سرور در حال ارسال اطلاعات به تمام کاربران آنلاین است و قطعاً فشار زیادی به آن وارد می‌شود.

حال اگر از CDN استفاده کنید، اطلاعات از طریق چند سرور مختلف برای کاربران ارسال می‌شود! معمولاً سرورهای CDN به قدری قوی هستند که مشکلی در ارسال اطلاعات برای کاربران ندارند. همین مسئله به شما کمک می‌کند تا بار ترافیکی سرور را کم کنید و روی سرور اصلی فشار زیادی وارد نشود. همچنین با این کار سرعت ارسال اطلاعات برای کاربران هم افزایش پیدا می‌کند و می‌توانید میزبان کاربران بیشتری در سایت خود باشید.

در دسترس بودن سایت در صورت ایجاد مشکل سخت افزاری در سرور

سروری که سایت شما را میزبانی می‌کند، از قطعات سخت‌افزاری تشکیل شده است. گاهی ممکن است سخت افزار سرور با مشکل مواجه شود و همین مسئله باعث بروز مشکل شود! البته این مشکل برای سایتی به وجود می‌آید که از CDN استفاده نکرده و تنها یک سرور اصلی دارد. در چنین شرایطی سایت از دسترس خارج می‌شود و تعویض آن قطعه ساعت‌ها زمان نیاز دارد. حال اگر از CDN استفاده کنید، دیگر نگران از دسترس خارج شدن سایت نخواهید بود! در چنین شرایطی کاربران از طریق CDN اطلاعات سایت شما را در دسترس دارند و تا زمان درست شدن سرور هیچ مشکلی نخواهد بود.

در دسترس بودن سایت در صورت بروز مشکل فنی

گاهی اوقات مشکل سرور سخت‌افزاری نیست و ممکن است هر مشکل فنی دیگری به وجود بیاید! ممکن است دسترسی دیتاسنتر به اینترنت قطع شود یا هر مشکلی دیگری در آن رخ دهد. در این صورت اگر تنها یک سرور اصلی وجود داشته باشد، سایت از دسترس خارج می‌شود. برای جلوگیری از چنین مشکلی می‌توانید از CDN استفاده کنید تا هیچ کاربری دسترسی به سایت را از دست ندهد. بنابراین استفاده از CDN به شما کمک می‌کند تا بتوانید سایت خود را همیشه برای کاربران آنلاین نگه دارید.

در کل از CDN استفاده کنیم یا خیر؟

امروزه سرعت بارگذاری محتوا، یکی از مهم‌ترین عوامل برای جذب کاربران است. سایت‌ها تلاش می‌کنند که به کمک روش‌های مختلف سرعت بارگذاری محتوای خود را افزایش دهند. یکی از بهترین روش‌های افزایش سرعت سایت، استفاده از CDN یا شبکه تحویل محتوا است. شبکه تحویل محتوا، سئو و امنیت سایت را بهبود می‌بخشد و به همین دلیل از سوی متخصصان و کارشناسان بسیاری توصیه می‌شود. به علاوه در صورت استفاده از شبکه تحویل محتوا در زمان قطع شدن دسترسی به اینترنت بین‌المللی، سایت شما باز هم در دسترس کاربران خواهد بود. آیا تاکنون از سرویس CDN استفاده کرده‌اید؟ چه مزایایی برای شما به همراه داشته است؟ لطفاً نظرات خود در رابطه با این شبکه را با ما و کاربران همیار آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع: cloudflare

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!