فتادگی پلک یکی از مشکلاتی است که بعضی از افراد به آن گرفتار هستند. این مشکل اکثرا با بالا رفتن سن افراد بروز می کند ولی با اینحال برخی افراد جوان نیز از این مشکل رنج می برند. در گذشته از روش جراحی بلفاروپلاستی برای درمان آن استفاده می شد ولی امروزه می توان از روش های غیر جراحی استفاده کرد که پلاسماجت یکی از این روش هاست.
پیشنهاد ما:قیمت دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی

پلاسما جت چیست و چگونه کار می کند؟

پلاسما حالت چهارم ماده پس از حالت های جامد، مایع و گاز است که در سال 1879 کشف شده است و از آن روز در زمینه مختلف پزشکی استفاده شده است. استفاده از این خاصیت در درمان های پوستی باعث شده است که روش درمانی به نام  پلاسماجت  ابداع شود. این روش جایگزین روش های درمانی جراحی و یا استفاده از نور شدید لیزر برای درمان است
پیشنهاد ما:قیمت دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی
در این روش با استفاده از دستگاه پلاسماجت، یونیزاسیون سلولی در پوست اتفاق می افتد و لایه اپیدرم ( لایه سطحی پوست) از جامد به گاز تبدیل می شود و در نتیجه باعث جمع شدن لایه های تحتانی پوست می شود. پس از انجام این کار پوست ناحیه دچار پوسته ریزی هایی می شود که در طی یک هفته از بین میرود و پوست به حالت طبیعی خود بر می گردد. پلاسما جت یک روش مشابه با لیزر سطحی پوست است

پلاسماجت به نام های دیگری چون پلاسماتراپی ، پلاسماپن و پلکسر نیز معروف است. در این روش سطح پوست به صورت نقاط ریزی به فاصله کمی از هم سوزانده می شود. این نقاط سوختگی ریز به هیچ عنوان باعث ایجاد اسکار بر روی پوست نمی شود. با این کار بخش هایی از لایه های عمقی پوست تبخیر شده و پوست جمع شده و یا به اصطلاح پزشکی لیفت می شود.
پیشنهاد ما:قیمت دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی

مقایسه روش های درمان افتادگی پلک

افتادگی پلک (پتوز) یک بیماری است که یا به صورت مادرزادی است و یا بر اثر کهولت سن. افتادگی پلمک مادرزادی به دلیل نقص و یا اختلال عضله بالا برنده پلک فوقانی است که پلک را به بالا می کشد(عضله لواتور). این نقص باعث عدم انقباض و شلی عضله می شود. افتادگی پلک اکتسابی به دلایل بالا رفتن سن ، بیماری عصبی و بیماری عضلانی (میوپاتی) است که درمان های متنوعی برای آنها وجود دارد.

بلفاروپلاستی پلک

یکی از روش های قدیمی برای درمان افتادگی پلک عمل جراحی بلفاروپلاستی است که در آن بخشی از پوست پلک برداشته می شود. بلفاروپلاستی پلک یک روش کاملا تهاجمی است که پس از عمل نیاز به دوره نقاهت نسبتا طولانی دارد تا علایم بهبودی حاصل شود و بیمار بتواند به زندگی عادی برگردد. بلفاروپلاستی برای حالت هایی مناسب که افتادگی پلک بخاطر کهولت سن و شل شدگی پوست پلک و چربی انباشته می باشد. این حالت در بسیاری از مواقع باعث آسیب به عملکرد چشم ها می شود.

پیشنهاد ما:قیمت دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی

پلاسماجت پلک

پلاسما جت  یک روش جایگزین بلفاروپلاستی است که می تواند برای افتادگی پلک کم تا متوسط مورد استفاده قرار گیرد. در افتادگی های پلک با شدت بالا، انجام این روش می تواند به بهبود وضعیت بیمار کمک کند ولی افتادگی را به طور کامل رفع نخواهد کرد. این روش در دنیا به نام بلفاروپلاستی بدون جراحی نیز شاخته می شود. اثر بخشی پلاسما جت در افتادگی پلک با شدت کم تا متوسط در سه جلسه اتفاق می افتد که نتایج بسیار مطلوبی را در پی خواهد داشت. مدت زمان هر جلسه نیز از نیم ساعت تا 40 دقیقه متغیر خواهد بود.

رفع افتادگی پلک با پلاسماجت یک روش کمتر تهاجمی است که نیاز به استراحت و مراقبت بعد از عمل ندارد. گفتنی است که پس از عمل پوسته ریزیهایی روی پلک ایجاد می شود که در طی یک هفته از بین میرود و پلک به حالت طبیعی خود برمیگردد.

مزایای پلاسماجت

پلاسماجت یک روش جدید پزشکی است که هیچ بریدگی و آسیبی در پوست و یا بافت ایجاد نمی کند. از این رو کمتر تهاجمی نامیده می شود.
این روش دوره نقاهتی ندارد بنابراین شما می توانید بلافاصله به زندگی عادی تان برسید.
انجام این روش نیاز به بیهوشی ندارد و تنها کافی است که پلک ها با استفاده از کرم موضعی بی حس شوند.
هزینه پلاسماجت به نسبت بلفاروپلاستی بسیار ارزانتر است.
تعداد جلسات پلاسماجت محدود بوده و تنها در یک تا 3 جلسه می توان نتیجه مورد نظر را به دست آورد.
ماندگاری پلاسماجت زیاد بوده و بلند مدت است.
این روش بدون درد است.
مقایسه عوارض پلاسماجت با بلفاروپلاستی

عوارض پلاسماجت نسبت به روش های دیگر بسیار ناچیز است. علیرغم اینکه در این روش حدود 70% پوست اضافه پلک برداشته میشود ولی هیچ عارضه دائمی ندارد. در پلاسماجت برخلاف بلفاروپلاستی پوست بریده نمیشود بنابراین شما درگیر جای بریدگی نخواهد بود. در پلاسماجت احتمال عفونت وجود ندارد که یک مزیت بسیار بالاست.

در این روش هیچ خونریزی اتفاق نمی افتد و عملکرد پلک مختل نمیشود و نیازی به بسته نگه داشتن ممتد چشم ها نیست. با اینحال احتمال تورم و دلمه شدن در اطراف پلک وجود دارد که بین 3 تا 7 روز رفع می شود.

سایر کاربردهای پلاسماجت در درمان مشکلات پوستی.

پلاسماجت کاربردهای بسیاری در درمان مشکلات و بیماری های پوستی دارد. در زیر برخی از آنها را نام می بریم.

چین و چرک عمیق پوست
برداشتن خال های گوشتی
درمان اسکار و جای زخم
درمان آکنه
خشکی و مردگی پوست
لک های پوستی
در صورتی که تصمیم گرفته اید برای انجام این روش اقدام کنید سعی کنید که در یک مرکز درمانی استاندارد و با کیفیت انجام دهید. مهارت و تجربه دکتر در رسیدن به نتایج مطلوب بسیار مهم است. همچنین این تجربه می تواند حافظ سلامتی شما بوده و از عوارض ناخواسته به دور نماید.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!