14 راهکار برای تقویت تفکر مثبت در زندگی۲۳ آذر ۱۴۰۰ 0 رای

همه ما احتیاج داریم که برای داشتن آرامش فکری و تمرکز بیشتر، تفکر مثبت را در خود تقویت کنیم. این کار آنچنان پیچیده نیست، تنها کافی است از یک سری تمرین در زندگی روزمره خود استفاده کنیم تا رفته‌ رفته ذهن ما عادت کند به جای تمرکز مطلق بر جنبه‌های منفی، مثبت و منفی را در کنار هم ببیند و بعد تلاش کند از جنبه‌های مثبت آن به نفع خود استفاده کند.

همه ما در طول روز با چالش‌های مختلفی روبرو می‌شویم، برای حل این چالش‌ها پیش از هر چیز مهم است که تمرکز، آرامش و تفکر مثبت داشته باشیم. اما این کار شاید آنچنان که تصور می‌کنیم هم ساده نباشد، برخی از ما به محض روبرو شدن با یک مشکل صداهایی را درون مغز خود می‌شنویم؛ من شانس ندارم! بین این همه کار فقط همین یکی رو کم داشتم! خسته شدم! این اصلا منصفانه نیست! این صداها یا این تفکرات اگر کنترل نشوند، می‌توانند شرایط را بدتر کنند، زیرا ذهن به جای تمرکز برای یافتن راه‌حل، درگیر آن‌ها می‌شود. بنابراین برای اینکه بتوانیم تمرکز و آرامش ذهن را برای حل مشکلاتی که در زندگی با آن‌ها روبرو می‌شویم، حذف کنیم، باید بر روی تقویت تفکر مثبت کار کنیم. چطور می‌توانیم این کار را انجام دهیم؟ تا انتهای این مقاله با همیار آکادمی همراه باشید تا ببینیم برای تغذیه ذهن خود با افکار مثبت چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم.

تفکر مثبت چیست؟

پیش از آنکه به سراغ یادگیری روش‌های تقویت تفکر مثبت برویم، ببینیم اساسا تفکر مثبت به چه معنا است؟ آیا مثبت فکر کردن یعنی در صورت مواجه شدن با هر مشکلی، فشار زیادی به خود وارد کنیم تا آن را به شکلی مثبت ببینیم؟ مثلا برای انجام کار مهمی وارد یک اداره می‌شویم و متوجه می‌شویم کارمند مربوطه وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهد و سعی می‌کند از مسئولیت‌هایی که دارد، شانه خالی کند، در این صورت باید با لبخند به او نگاه کنیم و سعی کنیم همه چیز را مثبت ببینیم؟ قطعا اینطور نیست!

تفکر مثبت به این معنی است که با استفاده از قدرت تفکر خلاق بین اتفاقات ناخوشایندی که با آن مواجه می‌شویم و پتانسیل‌های مثبتی که در آن وجود دارد، ارتباط برقرار کنیم. این کار باعث می‌شود به جای عصبانیت و ایجاد کردن مشکلات بیشتر، آرامش و تمرکز خود را بازیابیم تا بتوانیم راه حلی برای مشکل پیدا کنیم. در حقیقت تفکر مثبت یک نگرش مطلق مبنی بر اینکه همه اتفاقات زندگی ما خوب و مثبت هستند، نیست. بلکه تکنیک یا روشی است که با تقویت آن می‌توانیم در زندگی خود فضای امن و آرامی ایجاد کنیم که در آن ذهن ما قدرت تمرکز بیشتری برای یافتن راه‌حل‌ها دارد، درست مانند ساخت یک اتاق آرام برای فکر کردن.

تفکر مثبت نوعی تمرین است که براساس آن ذهن به جای آنکه صرفا بر نیمه خالی لیوان تمرکز کند، نیمه پر و نیمه خالی را هم‌زمان ببیند. افرادی که تفکر مثبت دارند، در هر شرایطی واقعیت را درست همانطور که است، می‌بینند و سپس تلاش می‌کنند جنبه‌های مثبت نهفته در آن اتفاق را کشف کنند. رفته‌رفته ذهن این افراد به شکلی عادت و پرورش پیدا می‌کند که دیگر نیازی به تلاش برای دیدن جنبه‌های مثبت درون اتفاقات ندارند، ذهن در مواجه با هر اتفاقی به صورت ناخودآگاه جنبه‌های مثبت را شناسایی و بر پتانسیل‌های موجود در آن تمرکز می‌کند. این دقیقا همان چیزی است که آن را به عنوان تفکر مثبت می‌شناسیم.

14 روش برای تقویت تفکر مثبت

در همه ما قدری منفی‌نگری وجود دارد، هیچ کس بدون تمرین نمی‌تواند قدرت تفکر مثبت را در خود به وجود آورد. برای دستیابی به چنین نگرشی می‌توانیم از چند تمرین ساده شروع کنیم. تلاش کنید ذهن خود را با این تمرینات پرورش دهید تا به بهبود کیفیت زندگی خود کمک کنید.

۱. برای پرورش تفکر مثبت ابتدا افکار سمی را بشناسید

برای اینکه با چیزی مبارزه کنیم، ابتدا باید خوب آن را بشناسیم، بنابراین در اولین مرحله از تمرین برای تقویت تفکر مثبت، افکار سمی خود را شناسایی کنید. همان فکرها و صداهایی که به شما می‌گویند زندگی‌تان همیشه به همین شکل است، مشکلات درست در بدترین موقعیت خود را نشان می‌دهند، شما به اندازه دیگران خوشحال و موفق نیستید. به محض روبرو شدن با چنین افکاری، آن‌ها را دستگیر کنید، اجازه ندهید در ذهن‌تان جولان دهند و آرامش و تمرکز شما را بهم بریزند. زمانی که افکار منفی خود را شناسایی و رهایشان کردید، جا برای شکل‌گیری تفکرات مثبت باز خواهد شد.

۲. بر روی توانایی های خود کار کنید

اگر شما یک فرد قدرتمند باشید، ناخودآگاه فرد مثبتی نیز هستید. هرچه توانایی‌ها و مهارت‌هایتان افزایش پیدا کند، دید مثبت‌تری به زندگی پیدا خواهید کرد. ببینید با شرایطی که در زندگی دارید، چه مهارت‌هایی به کارتان می‌آید، چه چیز باعث می‌شود شرایط زندگی شما بهبود پیدا کند، شخصیت قوی‌تری پیدا کنید و خوشحال‌تر باشید. این می‌تواند یک مهارت فنی مربوط به شغل‌تان باشد یا یک مهارت برای رشد فردی، مهم این است که به واسطه یادگیری آن مهارت، شما فرد قوی‌تری در زندگی شوید.

۳. مدیتیشن کنید تا تفکر مثبت در شما تقویت شود

سفر به دنیای درون تا حد زیادی می‌تواند باعث تقویت تفکر مثبت در ما شود. در طول روز یا دست کم در طول هفته زمانی را به مدیتیشن و آرام کردن ذهن اختصاص دهید. ممکن است در ابتدا این کار قدری سخت باشد، ذهن به طور ذاتی دوست ندارد آرام شود و زمانی که می‌بیند شما در حال تلاش برای آرام کردنش هستید، مقاومت بیشتری خواهد کرد اما این کار رفته‌رفته آسان‌تر می‌شود.

اگر برای مدیتیشن یک فضا یا زمان مشخص را در نظر بگیرید، قطعا نتیجه بهتری دریافت خواهید کرد ولی اگر شرایطش را ندارید، حتی در میانه کار هم می‌توانید چند دقیقه چشمان خود را ببندید و سعی کنید بدون قضاوت کردن، نظاره‌گر افکارتان باشید. این همان رها کردن است، نیازی به مقاومت یا مبارزه با افکار منفی نیست، تنها شاهد باشید چه افکاری به ذهن‌تان وارد می‌شوند. زمانی که از وجودشان آگاه شوید، کنترل بهتری بر رویشان خواهید داشت.

۴. ذهن خود را به شکل مثبت تغذیه کنید

چه زمانی که با خودتان صحبت می‌کنید و چه زمانی که با دیگران صحبت می‌کنید، به انتخاب کلمات‌تان توجه داشته باشید. کلماتی که به زبان می‌آورید بخشی از تفکرات شما را می‌سازند. زمانی که صحبت می‌کنید، در حقیقت در حال دادن الگوهای فکری به مغز خود هستید. استفاده از عبارات یا تکه کلام‌های منفی، حتی به شوخی، می‌تواند تاثیرات عمیقی بر تفکرات شما بگذارد.

برای داشتن تفکر مثبت باید خوراک مثبت به ذهن خود دهید، این فقط شامل صحبت کردن نمی‌شود، شنیدن صحبت‌های منفی از کسانی که تفکرات سمی بر ذهن شان غالب است، دیدن فیلم‌ها یا ویدیوهایی که تفکرات منفی را رواج می‌دهند، دنبال کردن اخبار بیش از حد معمول، حتی خواندن کتاب یا تکست‌هایی که بار منفی دارند، همگی می‌تواند ذهن شما را سمی کند. برای داشتن تفکر مثبت مراقبت باشید که چه خوراکی به ذهن خود می‌دهید.

۵. مثل یک سرمربی فکر کنید

شاید استفاده از تشبیه سرمربی ایده جالبی برای نمایش مفهوم تفکر مثبت در کسب و کار باشد. اگر فوتبال ببینید متوجه خواهید شد که سرمربی شاید هزاران شک و تردید و ترس در کار خودش داشته باشد ولی اجازه نمی‌دهد که تیم تحت تأثیر این دودلی‌ها قرار بگیرد. سرمربی‌ها همیشه مثبت ‌اندیش هستند و به تیمشان این باور را القا می‌کنند که تا لحظه آخر امکان برد و پیروزی وجود دارد و به همین دلیل باید تا آخرین نفس جنگید. شما در هر رشته و زمینه‌ای باید این طرز فکر را به کار ببندید و پیاده کنید. این را بدانید که همیشه امکان رسیدن به موفقیت وجود دارد، پس هرگز تسلیم نشوید.

۶. از کار خود لذت ببرید

همیشه برای داشتن تفکر مثبت باید با تمام وجود به کسب و کار خودتان علاقه داشته باشید. این علاقه باعث می‌شود که سختی‌ها شما را به تسلیم وادار نکند. وقتی علاقه وجود داشته باشد، شما تا آخرین لحظه برای موفقیت خودتان تلاش خواهید کرد. وقتی هنگام کار شاد نباشید، کار برایتان آزاردهنده می‌شود. ممکن است گاهی خسته شوید و حوصله کار نداشته باشید. در چنین مواقعی کمی از کسب و کارتان دور بمانید تا اشتیاق شما دوباره سوزان شود و یادتان بیاید که چقدر عاشق کارتان هستید.

مایند مپ یا نقشه ذهنی چیست؟

۷. فعالیت فیزیکی داشته باشید

مطالعات بسیاری پیرامون تفکر مثبت در کسب و کار بیزنس انجام شده است. یک نکته در تمامی این مطالعات به چشم می‌خورد و آن « ورزش کردن » است. ورزش باعث می‌شود که اضطراب و استرس از وجود شما تخلیه شود یا به حداقل ممکن برسد و در نتیجه عملکرد ذهن شما با ورزش بهبود می‌یابد. سعی کنید که حداقل 30 دقیقه در روز را به ورزش (مانند پیاده روی و حرکات کششی) اختصاص دهید.

۸. برای داشتن تفکر مثبت انعطاف پذیر باشید

یکی از نکات بسیار مهم و ضروری برای رسیدن به موفقیت و حفظ تفکر مثبت در کسب و کار این است که باید همیشه انعطاف‌پذیری، صبر و حوصله خودتان را حفظ کنید. کسب و کار عرصه اتفاقات مختلف است. کسی که باید مقاومت خودش را به نمایش بگذارد، شما هستید. سعی کنید در مورد اتفاق‌های مختلف روشن‌فکری، نیک‌اندیشی و تفکر مثبت خودتان را از دست ندهید. شاید همان اتفاقی که خیلی بد در موردش فکر می‌کنید، بتواند شما را قوی‌تر کند و به موفقیت‌های بزرگ‌تری برساند. یک جمله معروف در این زمینه هست که می‌گوید: «چیزی که مرا نکشد، حتماً قوی‌ترم می‌کند.»

۹. همیشه یک گام جلوتر از اتفاقات باشید

نگذارید اتفاقات و حوادث شما را غافلگیر کند. گاهی هم شما آن‌ها را غافلگیر کنید و نگذارید که به احساس و تفکر مثبت شما آسیب برسانند. کسی که سعی می‌کند حوادث و شرایط مختلف را پیش‌بینی کند، این توانایی را دارد که اتفاقات را طوری طراحی کند که کمترین آسیب و بیشترین موفقیت حاصل شود. یکی از مزایایی که این کار دارد، آن است که باعث می‌شود فرصت‌های گوناگون را به خوبی ببینید و به بهترین شکل ممکن از آن‌ها استفاده کنید.

۱۰. اهداف و آرمان بزرگ داشته باشید

یکی از بهترین و موثرترین داروها برای داشتن تفکر مثبت در کسب و کار این است که اهداف و آرمان‌های بزرگ داشته باشید و اجازه ندهید که کسب و کار مشکلی برای شما ایجاد کند. یک کارآفرین یا مدیر کسب و کار بدون داشتن اهداف بزرگ نمی‌تواند به موفقیت برسد. اهداف بزرگ شما را وادار به حرکت می‌کنند و کاری می‌کنند که برای سازمان یا کسب و کار خود هر کاری انجام دهید. تا زمانی که به اهداف خود باور داشته باشید، مطمئن باشید که می‌توانید تفکر مثبت در کسب و کار خود را حفظ کنید. دانشمندان هم معتقدند که افراد مثبت‌اندیش، انرژی بیشتری برای کسب و کار خودشان صرف می‌کنند و تمرکز بیشتری دارند.

۱۱. دیگران را سرزنش نکنید

اگر می‌خواهید تفکر مثبت را در بیزنس خود حفظ کنید و میزان آن را به صورت مداوم افزایش دهید باید در اولین گام، مسئولیت صد در صدی اتفاقات و حوادثی که در کسب و کارتان اتفاق می‌افتد را بپذیرید. اگر بخواهید دیگران مقصر مشکلات و شکست‌های خودتان بدانید، اولین مشکلی که برایتان پیش می‌آید، این است که هیچ وقت از مشکلات چیزی یاد نمی‌گیرید و در نتیجه در آینده‌ای نزدیک دوباره با آن‌ها مواجه خواهید شد.

اگر مدیریت کسب و کاری را بر عهده دارید، همه چیز را بر عهده بگیرید. بدانید که اگر یکی از کارمندان کار خود را به شکل درست و مناسب انجام نمی‌دهد، شاید شما آن‌گونه که باید و شاید شرایط را برای عملکرد درست و موفقیت‌آمیز آن‌ها فراهم نکرده‌اید. وقتی مسئولیت همه چیز را بر عهده بگیرید، به این باور خواهید رسید که نباید به فکر مشکلات باشید بلکه باید راهکارها و راه حل‌ها را پیدا کنید تا هر چه سریع‌تر موانع از سر راه موفقیت برداشته شود و همین رسیدن به راهکارها باعث می‌شود که تفکر مثبت و صحیح را در کسب و کار خودتان حفظ کنید.

۱۲. برنامه ریزی داشته باشید

هیچ‌گاه به شکست فکر نکنید. فکر کردن به شکست، ترس می‌آورد و همین ترس، بزرگ‌ترین عامل برای از بین بردن احساسات مثبت در کسب و کار است. مهم‌ترین چیزی که باید تمرکز خود را روی آن بگذارید، اعتماد به نفس است. اعتماد به نفس باعث می‌شود که مسیر رسیدن به موفقیت را خیلی سریع و آسان طی کنید. سعی کنید به جای فکر کردن به اما و اگر و شکست‌ها، یک برنامه‌ریزی خوب و واقع‌بینانه برای رسیدن به بهترین نتایج انجام دهید. مطئن باشید که اگر 100 درصد نتایج مورد نظر شما محقق نشود، بخش زیادی از آن محقق خواهد شد و این همان موفقیت کامل و واقعی است. با برنامه‌ریزی برای موفقیت، همیشه پر از حس خوب و سرخوشی خواهید بود و همین موضوع باعث می‌شود که همیشه تفکر مثبت را در کسب و کار خود حفظ کنید و احساسات خوب خود را از دست ندهید.

۱۳. بخاطر داشته هایتان شکرگزار باشید

شاکر بودن باعث می‌شود که یک حس خوب در مورد وضعیت فعلی خودتان داشته باشید. هیچ وقت از دست خودتان شکایت نکنید. هر چه دارید را قدر بدانید و برای افزایش آن تلاش کنید. در زندگی و کسب و کار خود همیشه شکرگزار باشید تا از این راه، همیشه حسی خوب و عالی داشته باشید. مطمئن باشید که تفکر مثبت در کسب و کار خیلی راحت به دست می‌آید. کافی است بابت هر چه که دارید شکرگزار باشید. روزانه بخشی از وقت خود را به شکرگزاری و تفکر در مورد مزایا و چیزهایی که دارید، اختصاص دهید.

۱۴. کمک دیگران را رد نکنید

یکی از راه‌های رسیدن به تفکر مثبت این است که بدانید افراد زیادی هستند که دوست دارند شما به موفقیت برسید و به همین خاطر تمایل دارند که به شما کمک کنند که به خواسته‌ها و اهداف خودتان برسید. از این جهت هیچ‌گاه دست کمک و یاری دیگران را رد نکنید. اگر فردی تمایل دارد که به شما کمک کند، هیچ‌وقت دست او را رد نکنید و اجازه دهید که در فرآیند موفقیت شما سهیم شود. همین عامل باعث می‌شود که تفکر مثبت در کسب و کار شما بیشتر شود.

تفکر مثبت؛ راز یک زندگی آرام و باکیفیت

زندگی تمام انسان‌ها در شکل طبیعی خود پر از چالش‌های مختلف است، گاهی مشکلات غالب می‌شوند و گاهی هم همه چیز آسان‌تر می‌شود و زندگی رنگ زیباتری به خود می‌گیرد. موضوع مهم در این بین این است که اجازه ندهیم ذهن و روح‌مان در مشکلات غرق شوند، زیرا مشکلات حقیقت مطلق زندگی ما نیستند و اتفاق مثبت و منفی در کنار هم کلیت زندگی را تشکیل می‌دهند. تمرین برای داشتن تفکر مثبت می‌تواند ناجی ما برای رهایی از افکار سمی باشد. فقط کافی است که با استفاده از این تمرین‌ها ذهن خود را عادت دهیم که واقعیت‌های زندگی را درست همانطور که هستند ببینید و بعد تلاش کنیم از ظرفیت‌های مثبتی که در دل هر اتفاق وجود دارد، به نفع خود استفاده کنیم. شما برای تقویت تفکر مثبت در زندگی خود چه کارهایی انجام می‌دهید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما و همراهان همیار آکادمی در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!