چگونه می توانیم یک اینستاگرامر حرفه ای شویم؟۲۴ آذر ۱۴۰۰ 2 رای

در دنیای امروز، تبدیل شدن به یک اینستاگرامر معروف، آرزوی خیلی‌هاست. در این مقاله تصمیم داریم در مورد اینستاگرامر شدن صحبت کنیم. اگر شما هم می‌خواهید به یک اینستاگرامر موفق و توانمند تبدیل شوید و از این راه به شهرت و درآمد خوبی برسید، این مقاله کمک زیادی به شما خواهد کرد.

در دنیای امروز رسانه‌های اجتماعی به یکی از ابزارهای قدرتمند و پرطرفدار تبدیل شده‌اند و هر روز به میزان محبوبیت آن‌ها افزوده می‌شود. در کشور ما، رسانه اجتماعی اینستاگرام محبوبیت بسیار زیادی دارد و بخش قابل توجهی از ایرانیان در گروه‌های سنی مختلف زمان زیادی را به حضور در این رسانه اختصاص می‌دهند. در این شرایط برخی فرصت را غنیمت شمردند و از طریق همین اینستاگرام به شهرت، محبوبیت و درآمد رسیدند. به این دسته از افراد اینستاگرامر گفته می‌شود.

در این مقاله می‌خواهیم با مفهوم اینستاگرامر آشنا شویم و ببینیم افرادی که با این صفت شناخته می‌شوند، چه خصوصیاتی دارند و چه کارهایی انجام می‌دهد. همچنین در صورتی که شما هم تمایل دارید با استفاده از اینستاگرام به هدف خود برسید و به اینستاگرامر تبدیل شوید، این مقاله سرنخ خوبی محسوب می‌شود و روش اینستاگرامر شدن را به شما یاد می‌دهد. در صورتی که به این زمینه کاری علاقمند هستید و می‌خواهید روشی جدید برای کسب درآمد و شهرت پیدا کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

اینستاگرامر چیست و به چه کسی می گویند؟

وقتی در منابع خارجی و خود سایت اینستاگرام را بررسی کنید، متوجه می‌شوید که اینستاگرامر (Instagrammer) به کسانی گفته می‌شود که اکانت خود را حذف کرده باشند. این در حالی است که واژه اینستاگرامر با یک معنای کاملاً متفاوت در بین ایرانی‌ها و فعالان حوزه اینستاگرام معروف شده و جا افتاده است.

در کشور ما به کسانی اینستاگرامر گفته می‌شود که فعالیت زیادی در اینستاگرام دارند و از طریق همین فعالیت مستمر، تلاش و کوشش همیشگی توانسته‌اند به شهرت و معروفیت برسند. علی صبوری یکی از معروف‌ترین اینستاگرامرهای ایرانی است که با همین اینستاگرام توانست پای خود را در برنامه تلویزیونی خندوانه هم باز کند و به یکی از مهمانان همیشگی و دوست‌داشتنی این برنامه تبدیل شود.

علی صبوری
علی صبوری، نمونه ای از یک اینستاگرامر ایرانی

سوال: تفاوت اینفلوئنسر و اینستاگرامر چیست؟

یکی از سوالاتی که احتمالاً با مطالعه مقاله به ذهنتان رسیده این است که «منظورتان از اینستاگرامر همان اینفلوئنسر است؟ خوب بگویید اینفلوئنسر! دیگر چرا قضیه را پیچیده می‌کنید؟»
در پاسخ به این پرسش باید گفت که اینفلوئنسرها لزوماً شهرت خود را از طریق اینستاگرام کسب نکرده‌اند. ممکن است یک اینفلوئنسر پیش از محبوب شدن اینستاگرام هم معروف بوده باشد ولی با ظهور این پدیده، وارد آن شده و با تبلیغات و بازاریابی در این بستر، درآمد کسب کرده باشد. این در حالی است که اوضاع اینستاگرامر فرق دارد. او از طریق تولید محتوای عالی و ناب در این پلتفرم معروف شده و شهرت و درآمد بالای خود را مدیون این رسانه اجتماعی پرطرفدار است.

یک اینستاگرامر خوب چه خصوصیاتی دارد؟

در این بخش از مقاله می‌خواهیم اطلاعات خود را در مورد خصوصیات، اقدامات و فعالیت‌های اینستاگرامرها بیشتر کنیم و ببینیم که این افراد دقیقاً چه کارهایی انجام می‌دهند؟

خصوصیات یک اینستاگرامر
خصوصیات یک اینستاگرامر

1. دائم مشغول تولید محتوای عالی و خاص هستند

یکی از ویژگی‌های مهم اینستاگرامرها این است که بخش زیادی از زمان خود را صرف تولید محتوای ناب و عالی برای مخاطبان خود می‌کنند. بخش قابل توجهی از این افراد در یک زمینه خاص فعالیت می‌کنند و محتوایشان هم مربوط به همین زمینه خاص است. به عنوان مثال در زمینه بازاریابی تدریس می‌کنند، ویدیوهای طنز در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند یا ممکن است توضیحات خوب و جذابی در مورد عطر و ادکلن ارائه دهند.

اصلی‌ترین عامل موفقیت این افراد، محتوای خاصی است که تولید و منتشر می‌کنند. همان طور که می‌دانید افراد زیادی در زمینه فروش محتوا فعالیت می‌کنند ولی عده بسیار کمی از آن‌ها به شهرت بالا رسیده‌اند. برخی از اینفلوئنسرهای فروش قبل از ظهور اینستاگرام هم معروف بودند ولی اینستاگرامرهای فروش کسانی هستند که با استفاده از اینستاگرام توانسته‌اند به این سطح از شهرت و درآمد برسند.

2. دغدغه مخاطب خود را دارند

یکی دیگر از خصوصیات مهم اینستاگرامرها این است که همیشه دغدغه مخاطب خود را دارند. می‌خواهند اطلاعات مخاطب خود را افزایش دهند، به افزایش بهره‌وری او کمک کنند، او را شاد نگه دارند و حال او را خوب کنند. به عنوان مثال آن دسته از اینستاگرامرهایی که در زمینه فروش فعالیت می‌کنند، می‌خواهند شیوه مذاکره را به مخاطب یاد بدهند، جدیدترین اطلاعات و اخبار دنیای فروش را در اختیار مخاطب بگذارند و به او یاد بدهند که برای افزایش فروش باید چه اقداماتی را انجام بدهد و از چه اقداماتی دوری کند. آن‌ها همیشه دنبال این هستند که به مخاطبان خود آموزش دهند و فروشندگان حرفه‌ای تربیت کنند.

یکی از اینستاگرامرهای معروف ایرانی، پوریا مظفریان است. او خود را یک معلم ریاضی معرفی می‌کند و سعی می‌کند که در محتواهای خود از مسائل اجتماعی و روابط هم صحبت کند. جالب است که او در محتواهای خودش ریاضیات را هم دخالت می‌دهد و از این طریق بحث را برای مخاطب جذاب و قابل فهم می‌کند. البته گاهی هم دوره‌های آموزشی خود راتبلیغ می‌کند.

پوریا مظفریان از اینستاگرامرها
پوریا مظفریان

3. به رشد و پیشرفت سایر کسب و کارها کمک می کنند

اینستاگرامرها نه تنها به رشد و توسعه کسب و کار خودشان کمک می‌کنند و همیشه دنبال افزایش فالوورهای خودشان هستند؛ بلکه به رشد و پیشرفت سایر افراد و کسب و کارها هم کمک می‌کنند. در صورتی که یک کسب و کار دارید و می‌خواهید خیلی سریع رشد کند، می‌توانید از اینستاگرامرها بخواهید که پیج اینستاگرامی یا وب‌سایت شما را تبلیغ و به مخاطبان خود معرفی کنند. البته باید توجه داشته باشید که این کار را به کدام دسته از اینستاگرامرها بسپارید.

به عنوان مثال اگر در زمینه پوشاک فعالیت می‌کنید باید از اینستاگرامرهایی کمک بگیرید که حوزه فعالیت‌شان به شما نزدیک است؛ چون مخاطبان آن‌ها به محتوای شما علاقه بیشتری نشان می‌دهند و احتمال دنبال کردن پیج شما از سوی مخاطبان آن‌ها بیشتر خواهد بود.

4. خلاقیت و هوش هیجانی بالایی دارند و می توان از آن ها آموخت

یکی دیگر از خصوصیات بسیار مهم اینستاگرامرها که باعث محبوبیت آن‌ها شده، خلاقیت و هوش هیجانی بالاست. این افراد توانایی بالایی در متقاعد کردن مخاطبان خود دارند و می‌توانند توجه مخاطبان را به دانش خود جلب کنند. اینستاگرام در حال حاضر پر از محتواهای جذاب و ارزشمند است و به همین خاطر جلب کردن توجه مخاطب کار آسانی نیست ولی اینستاگرامرها به قدری باهوش و خلاق هستند که می‌توانند محتوای خود را به گونه‌ای تولید کنند که توجه مخاطب به آن‌ها جلب شود.

در بسیاری از مواقع یک اینستاگرامر در پایان محتوای خود یک درخواست اقدام (CTA) برای مخاطبان دارد و جالب است که بسیاری از مخاطبان به این درخواست، پاسخ مثبت می‌دهند. کسی که چنین قدرت و مهارتی دارد، شایسته رسیدن به درآمد عالی از طریق تولید محتوا در اینستاگرام نیست؟!

چگونه اینستاگرامر شویم؟

تا به اینجای کار اطلاعات خوبی در مورد اینستاگرامرها، خصوصیات و فعالیت‌های آن‌ها کسب کردیم. در این بخش از مقاله می‌خواهیم ببینیم که برای تبدیل شدن به یک اینستاگرامر باید چه اقداماتی انجام دهیم؟ در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین اقدامات اشاره شده است.

اینستاگرامر شویم
اینستاگرامر شویم

1. از یک تصویر شخصی زیبا برای پروفایل (به جای لوگو) استفاده کنید

در صورتی که می‌خواهید به عنوان یک اینستاگرامر فعالیت خود را در اینستاگرام شروع کنید باید در گام اول یک تصویر پروفایل خوب و درجه یک انتخاب کنید تا مخاطبان با چهره شما آشنا شوند و بتوانند خیلی راحت از طریق همین عکس شما را پیدا و دنبال کنند. برخی از افراد تصور می‌کنند که برای فعالیت به عنوان اینستاگرامر باید حتماً لوگوی عالی داشته باشند، در حالی که یک تصویر شخصی زیبا و حرفه‌ای برای پروفایل کافی است.

2. یک بیوی خوب بنویسید

مراقب بیو (Bio) خود باشید. باید سعی کنید که یک بیو اینستاگرام حرفه ای بنویسید تا مخاطب بتواند شما را بشناسد و ترغیب شود که شما را دنبال کند. در ادامه به چند مورد از نکاتی که باید در بیوی اینستاگرام خود بنویسید تا یک بیو حرفه‌ای داشته باشید، اشاره شده است:

  • ابتدا خیلی شفاف، ساده و راحت خودتان را برای مخاطب معرفی کنید؛ چون نوشتن نام و نام کاربری هم شما را به مخاطب می‌شناساند و هم به سایر کاربران کمک می‌کند که خیلی راحت و بدون هیچ دغدغه خاصی شما را بشناسند.
  • از زمینه کاری و خدماتی که ارائه می‌دهید، صحبت کنید. بگذارید مخاطب بداند که شما در چه زمینه‌ای فعال هستید. به عنوان مثال اگر در زمینه تدریس فعالیت می‌کنید، شغل خودتان را به مخاطبان بگویید.
  • سرگرمی‌ها، علایق، مهارت‌ها و تخصص خود را بنویسید. گاهی مواقع مخاطبان وقتی کسی را دوست دارند، تمایل دارند که با علایق، سرگرمی‌ها، مهارت‌ها و تخصص‌های او هم آشنا شوند.
  • اگر در یک زمینه خاص فعالیت دارید یا در پیج خود محصول یا خدمت خاصی را عرضه می‌کنید، حتماً آن را با مخاطب خود به اشتراک بگذارید و در بیوی خود در مورد این مسئله بنویسید. در صورت امکان این موضوع را در قالب کلمه کلیدی بیان کنید تا بازدهی بیشتری برای شما داشته باشد.

3. یک گوشه از بازار را برای خودتان پیدا کنید

این را بدانید که تبدیل شدن به یک اینستاگرامر به این معنا نیست که شما محبوب تمام قلب‌ها باشید و همه شما را دنبال کنند؛ مسلم است که راضی کردن همه مخاطبان خیلی سخت و تقریباً غیرممکن است. پس چه باید کرد؟ شما باید حوزه مورد علاقه خودتان را پیدا کنید یا اصطلاحاً یک گوشه از بازار را به خودتان اختصاص دهید و در آن حوزه فعالیت کنید. اگر دنبال راضی کردن همه باشید، بدون شک ناامید خواهید شد.

به عنوان مثال اگر یک بانوی خانه‌دار هستید یا به آشپزی علاقه دارید، می‌توانید از لحظات زندگی خود فیلم بگیرید و در این فیلم‌ها نکات خانه‌داری و آشپزی را به مخاطبان خود یاد بدهید. یکی از مسائلی که بانوان خانه‌دار به صورت روزانه با آن دست به گریبان هستند این است که شام یا ناهار چه غذایی درست کنند؟ اگر شما به اندازه کافی خلاقیت داشته باشید، می‌توانید به بانوان خانه‌دار ایده‌های نو و جذاب بدهید و آن‌ها را به سمت پیج و محتوای خودتان جلب و جذب کنید. شک نکنید که در مدت کوتاهی تعداد زیادی از بانوان خانه‌دار شما را دنبال می‌کنند.

4. مخاطبان هدف خود را به صورت شفاف، مشخص کنید

یکی دیگر از مسائل مهمی که برای تبدیل شدن به یک اینستاگرامر خوشنام و حرفه‌ای باید یاد بگیرید، پیدا کردن و شناخت مخاطب هدف در شبکه های اجتماعی است. اگر بتوانید مخاطبان هدف خود را به صورت شفاف مشخص کنید، مطمئن باشید که خیلی سریع‌تر به هدف خود می‌رسید و گوشه بازار مد نظر شما هم خیلی زودتر شما را خواهند شناخت.

یکی از اشتباه برخی از اینستاگرامرها این است که فالوور می‌خرند و تصورشان این است با خرید فالوور می‌توانند تعداد مخاطبان وفادار خود را افزایش دهند. این در حالی است که یک مخاطب باکیفیت و علاقمند از صد مخاطب بی‌کیفیت بهتر است و می‌تواند انرژی و انگیزه بیشتری برای ادامه مسیر به شما بدهد. بنابراین خیلی مهم است که برای شناخت مخاطبان هدف وقت بگذارید.

5. پیج رقبا را آنالیز کنید تا به نیاز مخاطب پی ببرید

یکی از روش‌های پی بردن به نیاز مخاطبان هدف این است که رقبای خود را شناسایی و پیج آن‌ها را تحت نظر داشته باشید. وقتی رقبای خود را زیر نظر داشته باشید هم به خلاقیت آن‌ها پی می‌برید، هم می‌توانید مخاطبان هدف خود را بهتر بشناسید و محتواهای جذاب‌تری برای آن‌ها تولید کنید. از طرفی اگر دنبال افزایش فالوور اینستاگرام هستید، باید بدانید که پیج رقبا کمک زیادی به شما خواهد کرد.

6. همیشه در محتوای خودتان هدف و درخواست اقدام داشته باشید

اگر می‌خواهید مخاطب با شما همراه شود و از این همراهی لذت ببرد، سعی کنید محتواهای خود را هدفمند و اثربخش کنید. یکی از معیارهای اثربخشی این است که مخاطب پس از برقراری ارتباط با محتوای شما باید کاری برای انجام دادن داشته باشد. یکی از مسائلی که محتوای شما را هدفمند می‌کند، استفاده از درخواست اقدام یا همان کال تو اکشن (CTA) در طول محتواست.

به عنوان مثال شما یک دوره افزایش اعتماد نفس دارید و در حوزه رشد اعتماد به نفس در اینستاگرام کار می‌کنید. اکنون می‌توانید یک لایو بگذارید و در این لایو یک محتوای جالب و جذاب در مورد مزایای اعتماد به نفس در زندگی فردی و اجتماعی اشاره کنید و در نهایت هم دوره خود را به مخاطبان معرفی کنید. البته برای ترغیب شدن کسانی که در لایو شرکت کرده‌اند می‌توانند یک کد تخفیف اختصاصی به آن‌ها بدهید.

7. برای تولید محتوای عالی برنامه ریزی کنید

اگر می‌خواهید به یک اینستاگرامر حرفه‌ای و توانمند تبدیل شوید، باید کارهای خود را با برنامه‌ریزی و خیلی دقیق پیش ببرید. لازم است که به صورت مداوم با مخاطبان در ارتباط و تعامل باشید و به هیچ عنوان این نظم را به هم نزنید.

برخی از کسانی که می‌خواهند اینستاگرامر شوند، مدتی با تمام قوا مشغول تولید محتوا می‌شوند و تمام طول روز لایو و پشت می‌گذارند و ناگهان می‌روند و یک ماه هیچ خبری از آن‌ها نیست. اگر واقعاً تصمیم گرفته‌اید که اینستاگرامر شوید و به اهداف خودتان برسید، باید برنامه‌ریزی، نظم و انضباط را سرلوحه کار خود قرار دهید.

8. مراقب باشید در تبلیغات زیاده روی نکنید

یکی از اشتباهات برخی از اینستاگرامر این است که وقتی در صنعت و حوزه کاری خودشان معروف و پرطرفدار می‌شوند، به تبلیغات روی می‌آورند و سفارش‌های تبلیغاتی سایر پیج‌ها و افراد را قبول می‌کنند تا از این طریق بتوانند به درآمد خوبی برسند. این کار می‌تواند مشکلات زیادی برای شما به وجود بیاورد؛ چون ممکن است محصولات یکی از پیج‌هایی که معرفی می‌کنید باکیفیت نباشد و وجهه و اعتبار شما را نزد مخاطب خراب کند.

بنابراین سعی کنید در تبلیغات زیاده‌روی نکنید و تعداد آن را در طول روز محدود کنید. همچنین تنها از پیج‌هایی تبلیغ قبول کنید که معتبر و کاربلد باشند تا مخاطب شما هم پس از استفاده از محصولات آن پیج‌ها به رضایت برسد و از این طریق اعتمادش به شما هم بیشتر شود.

9. تولید محتوای ناب با موبایل را یاد بگیرید

سعی کنید تولید محتوای ناب و درجه یک با موبایل را یاد بگیرید. برخی تصور می‌کنند که باید بهترین ابزارها و امکانات را داشته باشند تا بتوانند به یک اینستاگرامر توانمند و عالی تبدیل شوند. این در حالی است که با همین گوشی هوشمند هم می‌شود بهترین ویدیوها را تولید و منتشر کرد. کافی است راهش را بلد باشید. در صورتی که می‌خواهید با کمترین ابزارها بهترین محتوا را تولید کنید، دوره آموزشی موبایل گرافی تمام نیاز شما را برآورده خواهد کرد.

سپردن تبلیغات به اینستاگرامرها چه مزایایی دارد؟

بسیاری از افراد برای تبلیغ کسب و کار خود از اینستاگرامرها کمک می‌گیرند و با تبلیغ خود در سایت آن‌ها، خود را به مخاطبان معرفی می‌کنند. در این بخش از مقاله قصد داریم شما را با مزایای سپردن تبلیغ به اینستاگرامرها آشنا کنیم:

  1. کم‌هزینه بودن تبلیغات توسط اینستاگرامرها: یکی از مزایای مهم همکاری با اینستاگرامرها این است که این افراد معمولاً نسبت به اینفلوئنسرها هزینه‌های کمتری برای تبلیغات می‌گیرند.
  2. معروفیت اینستاگرامرها در صنعت خودشان: اگر می‌خواهید بازدهی تبلیغات خود را بالا ببرید، ابتدا اینستاگرامرهای فعال در صنعت خودتان را بشناسید و سپس تبلیغات خود را به آن‌ها بسپارید.
  3. معرفی محصولات و خدمات شما به بهترین شکل: یکی از مزایای مهم سپردن تبلیغات به اینستاگرامرها این است که افراد به فوت و فن بازاریابی در اینستاگرام وارد هستند و خیلی خوب می‌دانند که محصولات و خدمات شما را چگونه برای مخاطب خودشان معرفی کنند.
  4. هدف قرار دادن مخاطبان هدف: اگر اینستاگرامرها را به درستی انتخاب کنید، خیلی راحت می‌توانید مخاطبان هدف خود را هدف قرار دهید و قلب آن‌ها را به دست آورید. این در حالی است که در مورد اینفلوئنسرها معمولاً چنین اتفاقی نمیفتد.
  5. اهمیت دادن مخاطبان به نظر اینستاگرامرها: از آنجا که اینستاگرامرها به عنوان یک متخصص نزد مخاطبان خود شناخته می‌شوند، وقتی تبلیغات خود را به آن‌ها بسپارید مخاطبان به نظر آن‌ها احترام می‌گذارند و به پیج شما سر می‌زنند تا محصولاتتان را ببینند. اگر محصولات شما هم باید به قدری خوب باشد که اینستاگرامر بپذیرد برای شما تبلیغ کند.

شما هم می توانید به یک اینستاگرامر موفق تبدیل شوید

دنیای اینستاگرام، امروز پر از اینفلوئنسر و کسب و کار شده ولی هنوز که هنوز است جا برای انسان‌های کاربلد، خوش‌ذوق و متخصص در این رسانه وجود دارد. اگر احساس می‌کنید که توانایی فعالیت مداوم و پرقدرت در اینستاگرام را دارید، خلاقیت لازم در وجودشان فوران می‌کند و می‌توانید به یک مرجع عالی در صنعت و حوزه کاری خودتان تبدیل شوید. شما می‌توانید از همین امروز شروع کنید و به یک اینستاگرامر بی‌نظیر تبدیل شوید. برای موفقیت در این رسانه اجتماعی، آموزش اینستاگرام کمک زیادی به شما خواهد کرد.

در صورتی که این مقاله برای شما مفید و آموزنده بود، مقاله آموزش تغییر فونت استوری اینستاگرام را مطالعه کنید. این مقاله به شما یاد می‌دهد که استوری‌های خود را با فونت‌های زیبا و منحصر به فرد تبدیل کنید و زیبایی خاصی به استوری‌های خود ببخشید. آیا تاکنون برای تبدیل شدن به یک اینستاگرامر تلاش کرده‌اید؟ از نظر شما بهترین روش برای رسیدن به شهرت و کسب درآمد از این رسانه اجتماعی چیست؟ از محتوای کدام اینستاگرامرها لذت می‌برید؟ لطفاً نظرها و پیشنهادهای خود را با ما و همراهان همیار آکادمی در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

اینستاگرامر چیست؟

اینستاگرامر به کسانی گفته می شود که فعالیت زیادی در اینستاگرام دارند و از طریق فعالیت مستمر، تلاش و کوشش همیشگی توانسته اند به شهرت و معروفیت برسند.

تفاوت اینفلوئنسر و اینستاگرامر چیست؟

اینفلوئنسرها لزوماً شهرت خود را از طریق اینستاگرام کسب نکرده اند اما اینستاگرامرها شهرت و درآمد بالای خود را مدیون این رسانه اجتماعی پرطرفدار هستند.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!