وارن بافت کیست؟ زندگی‌نامه‌ی وارن بافت اسطوره سرمایه‌گذاری در جهان ۵ مهر ۱۴۰۲ 1 رای

وارن بافت که یکی از ثروتمندترین افراد جهان است که توانست از طریق سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف به ثروتی عظیم برسد. در این قسمت از خودساخته‌های همیار آکادمی به داستان زندگی و روند موفقیت چهارمین فرد ثروتمند در جهان پرداخته‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم به هیچ عنوان این مقاله ارزشمند را از دست ندهید.

فهرست مطالب

Toggle

دو سال پیش، تمرکزم را روی روش‌های پول‌سازی و کارآفرینی گذاشته بودم و تلاش می‌کردم با کلیه سبک و سیاق‌های پول درآوردن آشنا شوم. یکی از بهترین روش‌هایی که در موردش مطالعات فراوانی انجام دادم، سرمایه‌گذاری بود. در آن زمان در مورد بزرگان عرصه سرمایه‌گذاری جهان هم اطلاعات خوبی به دست آوردم. یکی از اسطوره‌های قدرتمند و معروف در این حوزه، وارن بافت است. خیلی مشتاق بودم که بدانم وارن بافت کیست و چه درس‌هایی می‌توانم از او بیاموزم. وقتی زندگی این مرد کهنسال و 93 ساله آمریکایی را می‌خواندم ، به این نتیجه رسیدم که زندگی او برای من، یکسره درس و نکته است.

اگر کسی بخواهد مسیر کسب درآمد و سرمایه‌گذاری را به شکلی حرفه‌ای و هوشمندانه بپیماید، لازم است زندگی نامه وارن بافت را خیلی خوب بخواند و درس‌هایی که او در طول دوران فعالیتش یاد گرفته است را ملکه ذهنش کند. پس از بررسی دقیق بیوگرافی او، تصمیم گرفتم این مقاله را بنویسم و کلکسیونی از زندگی نامه و درسهایی از وارن بافت را با شما در میان بگذارم. در صورتی که شما هم به سرمایه‌گذاری و پول‌سازی علاقه دارید، پیشنهاد می‌شود که دقایقی از وقت ارزشمندتان را روی خواندن این مقاله سرمایه‌گذاری کنید. امید که این مقاله، کارساز باشد و آموزه‌های کارآمدی در اختیار شما قرار دهد.

وارن بافت کیست؟ مروری بر زندگی این اسطوره کهنه‌کار عرصه سرمایه‌گذاری

وارن بافت (Warren Buffett) در حال حاضر (سال 2023)، رتبه پنجم را در بین ثروتمندترین افراد جهان کسب کرده است. او در سن 93 سالگی، یک زندگی شاد و شادمانه برای خود ترتیب داده است و با تمام قوا به کار، فعالیت اقتصادی، مطالعه و پژوهش ادامه می‌دهد. در این مقاله تصمیم داریم با این شخصیت برجسته و تحسین‌برانگیز آشنا شویم و توضیح دهیم که وارن بافت کیست. همچنین در طول این مقاله متوجه خواهیم شد که وارن بافت چگونه ثروتمند شد و ما چگونه می‌توانیم مثل او به چنین جایگاه رفیعی دست پیدا کنیم.

اکنون در این بخش از مقاله، زندگی نامه وارن بافت را از دوران کودکی تا به امروز مورد بررسی، تجزیه و تحلیل قرار خواهیم داد:

مروری بر دوران کودکی وارن بافت و آشنایی با خانواده او

وارن ادوارد بافت (Warren Edward Buffett) در سی‌اُمین روز از روزهای گرم ماه آگوست سال 1930 میلادی (8 شهریور سال 1309 خورشیدی) در اوماها، شهری از ایالت نبراسکای آمریکا چشم به جهان گشود. خانواده او نسبتاً توانگر بودند؛ چون پدر او (هاروارد بافت)، تجارت می‌کرد و از طرفی به عنوان نماینده کنگره آمریکا، فعالیت‌های سیاسی هم داشت. دست او بر آتش سیاست و تجارت باعث شده بود که زندگی مرفه و آسوده‌ای برای خانواده‌اش رقم بخورد.

مدرس هستی و می‌خوای درآمدت بیشتر بشه؟

خانواده بافت، تنها سه فرزند داشت و وارن، تنها پسر خانواده و دومین فرزند به حساب می‌آمد. وارن بر اثر آسایش مالی خانواده، دوران کودکی خوبی را پشت سر گذاشت و دوران ابتدایی خودش را در دبستان رزهیل گذراند. پس از انتخاب شدن پدرش به عنوان نماینده کنگره، خانواده بافت بار سفر بستند تا ساکن واشنگتن، پایتخت ایالات متحده شوند.

وارن در دوران ابتدایی و دبیرستان، دانش‌آموز موفق و توانمندی بود. او در سال 1947 از دبیرستان وودرو ویلسون فارغ التحصیل شد. در سال آخر دبیرستان به پدرش اعلام کرد که نمی‌خواهد به دانشگاه برود. پدر که از نظر سیاسی و اجتماعی برای خودش کسی شده بود، باورش نمی‌شد که پسرش بخواهد ترک تحصیل کند و به کار و فعالیت اقتصادی بپردازد. به همین دلیل مخالفت سخت و جدی خودش را به وارن اعلام کرد و در نهایت پس از بگومگوی فراوان، وارن تصمیم گرفت به دانشگاه برود.

هوش مالی و سرمایه‌گذاری وارن بافت از همان دوران دبیرستان شکل گرفت

جالب است بدانید که وارن بافت، از همان دوران دبیرستان و با پول تو جیبی‌هایی که از پدرش می‌گرفت، وارد مسیر سرمایه‌گذاری شد. بسیاری این سوال را مطرح می‌کنند که چگونه ایده سرمایه‌گذاری به ذهن او رسید؟ جالب است بدانید که خواندن کتابی به نام «هزار راه برای کسب درآمد هزار دلاری »، او را وارد عرصه سرمایه‌گذاری کرد.

پس از خواندن این کتاب تصمیم گرفت در حین تحصیل وارد بازار کار شود و مشاغل پاره‌وقت بسیاری را امتحان کرد. وی مدتی مشغول کار فروش آدامس شد، سپس کوکاکولا می‌فروخت و بعد از مدتی به فروش مجله‌های هفتگی روی آورد. حتی مدتی در کنار تحصیل و رفتن به مدرسه در مغازه پدربزرگش کار کرد.

خرید یک دستگاه بازی و نصب آن در آرایشگاه‌های مختلف

در سال 1945، وارن بافت به همراه دوستش یک دستگاه بازی پین بال خرید. پس از خرید این دستگاه، متوجه شد که افراد بسیاری به این بازی علاقه دارند؛ بنابراین این ایده در ذهن او جرقه زد که از طریق این دستگاه، درآمد خوبی کسب کند. او و دوستش پس از ایده پردازی و تفکر فراوان به این نتیجه رسیدند که با یک ارایشگاه صحبت کنند و دستگاه را آنجا قرار دهند تا افرادی که در صف انتظار هستند، بازی کنند و حوصله‌شان سر نرود.

در نهایت یکی از آرایشگاه‌ها قبول کرد دستگاه را آنجا بگذارند و بخشی از سود حاصل از دستگاه را هم به آرایشگر بدهند. آرایشگر، وارن بافت و دوستش از این روند راضی بودند؛ زیرا هم درآمد خوبی برای بافت داشت و هم مشتریان آرایشگاه را روز به روز بیشتر می‌کرد.

پس از مدتی وارن بافت و دوستش چند دستگاه دیگر هم خریدند و در آرایشگاه‌های دیگری نصب کردند. این کار، سود بافت و دوستش را چند چندان کرد. مدتی بعد آرایشگرهای دیگر هم از بافت خواستند که این ایده را در مغازه آن‌ها هم اجرا کند.

وارن و دوستش پس از یک سال همکاری تصمیم گرفتند که به شراکت خود پایان دهند و راهی جز فروش کسب و کارشان نداشتند. آن‌ها بیزینس خود را به قیمت 1200 دلار فروختند.

ورود وارن بافت به بورس

ورود به دنیای سرمایه‌گذاری حرفه‌ای در بورس

وارن بافت با پولی که داشت 3 سهم از شرکت سایتزسرویس خریداری کرد. او هر کدام از این سهم‌ها را به قیمت 37 دلار خرید. مدتی بعد قیمت‌ها نزولی شد و به 27 دلار رسید؛ ولی وارن باز هم شکیبایی پیشه کرد تا اینکه ارزش سهم او صعودی شد. وقتی ارزش هر سهم 40 دلار شد، او تصمیم به فروش گرفت. جالب است بدانید که ارزش هر سهم این شرکت تا 500 دلار هم رشد کرد.

او در دوران فعالیت در بورس، نکات و آموزه‌های فراوانی در مورد سرمایه‌گذاری یاد گرفت و همین درس‌ها بود که روز به روز بر ثروت او افزود و او را به پنجمین شخصیت ثروتمند جهان تبدیل کرد.

رشته تحصیلی وارن بافت در دانشگاه: مدیریت کسب و کار

وقتی زندگی نامه وارن بافت را بررسی می‌کنیم، متوجه می‌شویم که تحصیل او در رشته دانشگاهی مدیریت کسب و کار، نقش مهمی در موفقیت بافت داشته است؛ زیرا او در دانشگاه بود که به توانست در کنار سرمایه‌گذاری، مدیریت و رهبری کسب و کار را یاد بگیرد.

ابتدا محل تحصیل آکادمیک او مدرسه تجارت وارتون بود و در دوران تحصیل عملکرد خوبی داشت. پس از گذشت دو سال تصمیم گرفت به دانشگاه نبراسکا برود و وقتی که هنوز به 20 سالگی نرسیده بود که از این دانشگاه فارغ التحصیل شد و مدرک لیسانس خودش را دریافت کرد.

آشنایی وارن بافت با بنجامین گراهام؛ نقطه عطفی در زندگی نامه وارن بافت

او می‌خواست تحصیلات خودش در زمینه تجارت و مدیریت کسب و کار را ادامه دهد. به همین دلیل تصمیم گرفت که در دانشگاه کلمبیا تحصیل کند. این دانشگاه همان جایی بود که باعث شد وارن بافت با بنجامین گراهام، استاد نامی و مشهور اقتصاد آشنا شود.

او از این استاد گرانقدر و برجسته، درس‌های فراوانی آموخت و با او طرح دوستی ریخت. سال 1951 بود که وارن بافت مدرک کارشناسی ارشد خودش را در رشته اقتصاد از دانشگاه کلمبیا گرفت. او در طی سال‌های تحصیل، کار هم می‌کرد و توانسته بود مبلغ خوبی برای خودش پس‌انداز کند. هر چند که وارن بافت در ابتدا تمایلی به تحصیل نداشت، ولی در رشته اقتصاد چنان موفق بود که از بنجامین گراهام نمره ممتاز گرفت. وارن بافت در مورد سال‌های شاگردی بنجامین گراهام می‌گوید:

بنای اصلی سرمایه گذاری و فعالیت در بورس بر این پایه بنا شده است که باید سهام را به عنوان یک کسب و کار برای خودتان در نظر بگیرید. سرمایه‌گذار باید یک حاشیه امن در بازار برای خودش ایجاد کند و از کلیه نوسانات و فراز و نشیب‌های بازار به نفع خودش استفاده ببرد.

شرکت در کلاس‌های رشد فردی و مهارت های نرم دیل کارنگی

وارن بافت پس از فارغ التحصیلی، تصمیم گرفت یک گام مهم و اساسی دیگر هم برای زندگی خودش بردارد. وی در کلاس‌های رشد فردی و مهارت‌های نرم دیل کارنگی ثبت نام کرد؛ چون می‌دانست که برای رسیدن به موفقیت در عرصه کسب و کار، نیاز به مهارت‌های دیگری غیر از مهارت‌های تخصصی دارد. او تصمیم گرفته بود مهارت‌هایی برای تسلط بر خودش بیاموزد تا بتواند خیلی بهتر و هوشمندانه‌تر عمل کند.

دلیل اصلی شرکت او در کلاس مهارت های نرم این بود که در بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های خود دچار زیان می‌شد یا به قدر کافی سود نمی‌کرد. او با شرکت در این کلاس‌ها می‌خواست قدرت درونی خودش را افزایش دهد و با ظرفیت روانی بهتری وارد عرصه سرمایه‌گذاری و کسب و کار شود.

استخدام در شرکت بنجامین گراهام؛ مقدمه‌ای برای آموختن درس‌های فراوان از استاد

وارن بافت پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه از بنجامین گراهام خواست که او را استخدام کند. او به استاد گفت که حاضر است به صورت رایگان کار کند؛ ولی بنجامین نپذیرفت. در سال 1954 وارن دوباره با استاد صحبت کرد؛ ولی این بار چند ایده هم به او ارائه داد. اینجا بود که گراهام، وی را پذیرفت.

وارن برای کار در شرکت گراهام به نیویورک رفت. گراهام، نقش یک منتور را برای وارن داشت و وارن توانست از این منتورینگ رایگان نهایت استفاده را ببرد. فونداسیون موفقیت و ثروتمند شدن بافت در شرکت گراهام، ساخته شد.

هنوز دو سال از حضور وارن در شرکت گراهام نگذشته بود که استادش تصمیم گرفت بازنشسته شود. به همین دلیل شرکتش را تعطیل کرد. کارمندان این شرکت هر کدام به سمت و سویی رفتند. وارن بافت که یکی از کارمندان خوب این شرکت بود، در طول این دو سال، تجارب بی‌نظیری کسب کرده بود و اکنون می‌خواست شرکت خودش را راه اندازی کند.

راه اندازی شرکت سرمایه‌گذاری بافت پارتنرشیپ

وارن پس از ترک شرکت گراهام با تکیه بر توانمندی مالی خودش و با کمک دوستان، شرکت «بافت پارتنرشیپ» را راه اندازی کرد. این شرکت، خودش در زمینه سرمایه‌گذاری کار می‌کرد و اصول و مبانی کار خود را بر آموزه‌ها و تعالیم گراهام قرار داده بود. این شرکت هر سال رشد و پیشرفت می‌کرد. این رشد و پیشرفت به قدری زیاد بود که بافت در سال 1961 یعنی در 31 سالگی میلیونر شد.

uBreakiFix | داستان تعمیرکار موبایلی که میلیونر شد

وارن بافت شرکت خودش را تعطیل کرد تا به بِرک‌شایر هاتاوای برسد

چند سال بعد وارن بافت تصمیم گرفت که شرکت سرمایه‌گذاری خودش را تعطیل کند و به رشد و پیشرفت خود در مسیری دیگر ادامه دهد. او سهام عمده یک شرکت نساجی را خریداری کرد. این شرکت برکشایر هاتاوای یا «Berkshire Hathaway» نام داشت. قدرت او در این شرکت زیاد بود و به همین خاطر توانست مدیر این شرکت را برکنار کند و دوست خودش را به جای او بنشاند.

سال 1966 بود که وارن یک تغییر بزرگ دیگر در شرکت ایجاد کرد و تصمیم گرفت فروش سهام شرکت برکشایر را به صورت کامل متوقف کند. وی این شرکت به بهترین شکل ممکن راهبری می‌کرد. او تصمیم گرفت که حوزه فعالیت برکشایر را به صورت کامل تغییر دهد؛ زیرا هیچ علاقه‌ای به حوزه نساجی نداشت.

او با شرکت برکشایر وارد حوزه بازار مالی بیمه شد. این شرکت در زمینه خرید سهام شرکت‌های مختلف هم فعالیت می‌کرد و توانست سهام واشنگتن پست و شرکت اِی‌بی‌سی را خریداری کند.

وارن بافت در سال 1988 میلادی حدود 7 درصد از سهام شرکت کوکا کولا را خریداری کرد و با قدرت تمام در سن 56 سالگی به عنوان یک میلیاردر آمریکایی شناخته شد. پس از این رشد و پیشرفت‌ها وارن بافت برکشایر را وارد بورس کرد. وی در کنار فعالیت‌های اقتصادی در زمینه کارهای خیر و کمک به سازمان‌های خیریه نیز فعالیت می‌کرد.

وارن بافت هنوز در زمینه سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کند، ولی آخرین سرمایه‌گذاری مهم او مربوط به شرکت فناوری IBM است که 11 میلیارد دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده و 5.5 درصد از سهام این شرکت را خریداری کرده است. وی در حال حاضر به عنوان مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت برکشایر هاتاوای شناخته می‌شود.

نمودار بالا روند ثروتمند شدن وارن بافت را در سال‌های مختلف زندگی او می‌توانید مشاهده کنید.

ثروت وارن بافت

ثروت وارن بافت

وارن بافت در حال حاضر 120 میلیارد دلار ثروت دارد. او در لیست ثروتمندترین افراد جهان در سال 2023، در جایگاه پنجم قرار گرفته است. اگر ارزش هر دلار را 50 هزار تومان در نظر بگیریم، ثروت وارن بافت به تومان چیزی حدود 6000 هزار میلیارد تومان (6000 همت یا 6 میلیون میلیارد تومان) است.

آشنایی با کتاب وارن بافت

تاکنون کتاب‌های گوناگونی در مورد زندگی وارن بافت نوشته شده است. در ادامه به چند مورد از این آثار اشاره می‌کنیم. در صورتی که تمایل دارید بیشتر با سبک زندگی و دلایل موفقیت بافت آشنا شوید، پیشنهاد می‌شود که این آثار را مطالعه کنید:

 • کتاب گلوله برفی: وارن بافت و سبک زندگی تجاری او اثر آلیس شرودر
 • کتاب روش وارن بافت اثر رابرت هاگستروم
 • کتاب دنیای واقعی وارن بافت اثر جیمز اولاگلین
 • کتاب تشکیل سبد سهام به روش وارن بافت اثر جیوا راماسوامی
 • کتاب رازهای مدیریت وارن بافت اثر ماری بافت و دیوید کلارک

تماشای مستند وارن بافت؛ راهی برای آشنایی بهتر با زندگی اعجوبه سرمایه‌گذاری

مستند وارن بافت یا تبدیل شدن به وارن بافت (Becoming Warren Buffett) در سال 2017 به بازار عرضه شد. در این مستند می‌توانیم با زندگی نامه و راز موفقیت وارن بافت آشنا شویم. خوشبختانه مستند یا فیلم وارن بافت با زیرنویس و دوبله فارسی وجود دارد و علاقه‌مندان ایرانی هم می‌توانند از تماشای آن لذت ببرند.

همسران وارن بافت و فرزندان او

وارن بافت در 22 سالگی با سوزان بافت ازدواج کرد. آن‌ها تا سال 2004 (52 سال) با هم زندگی کردند. او در 29 ژوئیه سال 2004 بر اثر سرطان، دار فانی را وداع گفت. جالب است بدانید که او، یکی از ثروتمندترین زنان جهان بود و 3 میلیارد دلار دارایی داشت. او و وارن، سه فرزند به نام‌های سوزان آلیس، هاوارد و پیتر دارند.

وارن و سوزان از سال 1977 تصمیم گرفتند که جدا زندگی کنند. پس از مدتی سوزان، آسترید منکس را به بافت معرفی کرد و این سه نفر تا زمان مرگ سوزان با هم دوست بودند. وارن دو سال بعد از فوت همسرش، در سال 2006 با آسترید منکس ازدواج کرد و تا به امروز با او زندگی می‌کند.

دین وارن بافت و اعتقاد او درباره خدا

وارن بافت در حال حاضر یک ندانم‌گراست. خانواده وارن بافت جزو مسیحیان مشایخی یا پرسبیتری بودند. این دسته از مسیحیان، ثروتمندتر و تحصیل‌کرده‌تر از سایر گروه‌های مذهبی آمریکا هستند و جایگاه‌های مهمی در هرصه کسب و کار و سیاست آمریکا دارند. وارن بافت سال‌ها با این عقیده زیست و سپس به ندانم‌گرایی روی آورد.

ندانم‌گراهای نیرومند بر این باور هستند که «من نمی‌توانم بدانم که خدایی هست یا نه، همان‌طور که شما هم نمی‌توانید بدانید.» ندانم‌گراهایی که عقاید ضعیف‌تری دارند، می‌گویند: «نمی‌دانم خدایی هست یا نه، اما شاید روزی شواهدی برایش پیدا شود.»

چند مورد از سخنان وارن بافت و توصیه‌های ارزشمند او برای موفقیت

در ادامه این بخش از مقاله، چند مورد از سخنان وارن بافت را آورده‌ایم. امید که این سخنان برای شما انگیزه‌بخش و آموزنده باشد:

 • همیشه می‌دانستم که می‌خواهم ثروتمند باشم و حتی یک لحظه هم به این خواسته خودم شک نکردم.
 • مردم همیشه از من سوال می‌کنند کجا باید مشغول کار شوند و من همیشه به آن‌ها می‌گویم برای کسی کار کنند که بیشتر از همه تحسینش می‌کنند.
 • در دنیای کسب و کار، موفق ترین افراد کسانی هستند که به کاری که عاشقش هستند مشغولند.
 • قانون شماره 1: هرگز پولی از دست ندهید! قانون شماره 2: هرگز قانون شماره 1 را فراموش نکنید.
 • مهم ترین سرمایه‌گذاری که می‌توانید انجام دهید سرمایه‌گذاری روی خودتان است.
 • هیچ‌گاه روی یک منبع درآمد تکیه نکنید؛ حتماً یک منبع دوم هم پیدا کنید.
 • درست نیست که هر چه از درآمدتان باقی می‌ماند را پس‌انداز کنید؛ بلکه هر چقدر که بعد از پس‌انداز کردن باقی ماند را خرج کنید.
 • تمامی تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید.

وارن بافت چگونه ثروتمند شد؟ درس‌ هایی از وارن بافت برای موفقیت در کسب و کار و سرمایه‌گذاری

بسیاری از افراد این سوال را مطرح می‌کنند که وارن بافت چگونه ثروتمند شد؟ راز موفقیت وارن بافت چیست؟ این در ادامه این بخش از مقاله تصمیم داریم به این سوالات پاسخ دهیم و با درس هایی از وارن بافت برای موفقیت در عرصه کسب و کار و سرمایه‌گذاری آشنا شویم. در صورتی که شما هم به موفقیت علاقه‌مند هستید و می‌خواهید مسیر موفقیت را با سرعت بیشتر و خطای کمتر طی کنید، این بخش از مقاله برای شما بسیار مفید خواهد بود:

1. هیچ گاه در کسب و کاری که شناختی از آن ندارید وارد نشوید

بعضی از سرمایه‌گذاران تصور می‌کنند که در هر زمینه‌ای می‌توانند سرمایه گذاری کنند و به موفقیت هم دست پیدا کنند؛ در حالی که وارن بافت که زمانی ثروتمندترین فرد جهان بوده و اکنون جایگاه پنجم را به خودش اختصاص داده، بر این باور است که باید تنها در حوزه‌هایی که از آن‌ها شناخت و اطلاعات دارید، سرمایه‌گذاری کنید.

برخی از صاحبان کسب و کار در ابتدا در یک زمینه خاص کار می‌کنند؛ ولی پس از مدتی که سرمایه بیشتری کسب می‌کنند تصمیم می‌گیرند که کسب و کار خودشان را توسعه دهند. مشکل این مدل توسعه آن است که صاحبان کسب و کار، اطلاعات و شناختی از حوزه‌ای که می‌خواهد وارد آن شود ندارد و خیلی سریع شکست می‌خورند. بنابراین اگر می‌خواهید در یک حوزه مالی به موفقیت دست پیدا کنید لازم است اطلاعات و دانش خود در آن زمینه را بیشتر کنید.

2. بزرگ‌ترین اشتباه سرمایه‌گذاران را مرتکب نشوید

یکی از درس‌های مهمی که وارن بافت در زمان سرمایه‌گذاری در کسب و کارها و شرکت‌های مختلف آموخت این بود که در صورت افت ارزش سهام، نباید خیلی سریع آن را بفروشیم. برخی از سرمایه گذاران رفتارهای هیجانی و بدون تجزیه و تحلیل از خودشان نشان می‌دهند و همین کار موجب می‌شوند که با شکست مواجه شوند.

به عنوان مثال سهام یک شرکت را با قیمت هر سهم 1000 تومان خریداری می‌کنند. وقتی ارزش سهم به 900 تومان می‌رسد و می‌بینند که اندکی ضرر کردند از بازار خارج می‌شوند و سهامشان را می‌فروشند. وارن بافت بر این باور است که اگر دوست دارید که به سرمایه گذار موفق تبدیل شوید لازم است هوش هیجانی خود را تقویت کنید، خیلی صبور باشید و با افت و خیزهای کوچک به فکر فروش سهام نیفتید.

3. داشتن یک استاد، منتور یا کوچ خوب می‌تواند سرنوشت انسان را تغییر دهد

حضور بنجامین گراهام در زندگی بافت تغییر بزرگی در زندگی او ایجاد کرد. وارن دو سال در شرکت او کار کرد و در این دو سال به قدری از این استاد آموخت که باعث شد در تمام زندگی به رشد و پیشرفتی چشمگیر دست پیدا کند. یکی از نکات مهم برای تبدیل شدن به یک شخصیت برجسته در زندگی این است که باید در کنار خودمان از استادی دانا و باتجربه استفاده کنید. برای برخی افراد این استاد، پدر و مادر هستند و برای برخی شخصیتی دیگر استاد به حساب می‌آید. به طور کلی منتورینگ می‌تواند تحولی عظیم در زندگی انسان‌ها به وجود بیاورد و آینده یک نسل را تغییر دهد.

یکی دیگر از روش‌های استفاده از دانش و تجربیات افراد توانا، کوچینگ است. امروزه شاهد رشد اهمیت وجودکوچ یا مربی در کسب و کار و زندگی هستیم. این مربی یا کوچ با دانش و اطلاعات خوبی که در زمینه تخصصی خودش دارد می‌تواند در کنار فرد قرار بگیرد، به رشد و پیشرفت او کمک کند و جلوی اشتباهاتش را بگیرد.

4. روی خودتان سرمایه گذاری کنید

یکی از کارهای عالی برای موفقیت در کسب و کار این است که بیشتر از این که روی سهام یک شرکت سرمایه گذاری کنید به فکر سرمایه گذاری روی خودتان باشید. برای سرمایه‌گذاری روی خودتان، در دوره‌های موفقیت و رشد فردی شرکت کنید،کتاب‌های عمومی و تخصصی را مطالعه کنید و از نظرها و پیشنهادهای متخصصان بهره‌مند شوید.

وارن بافت می‌گوید: مهم‌ترین سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری روی خودتان است

در دنیای امروز اکثریت انسان‌های ثروتمند و موفق، کامیابی و ثروت خود را مدیون یادگیری، آموزش و کتاب می‌دانند. آن‌ها بر این باور هستند که بدون مطالعه و یادگیری، امکان رسیدن به ثروت‌های هنگفت و چشمگیر وجود ندارد. مهم‌ترین سرمایه‌گذاری این است که روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید.

یکی از ثروتمندان علاقه‌مند به مطالعه، پژوهش و یادگیری، وارن بافت است که 80 درصد زمان روزانه خودش را به مطالعه اختصاص می‌دهد. اگر شما هم ایده‌ای برای راه اندازی کسب و کار در ذهن خود دارید یا می‌خواهید بیزینس کنونی خود را توسعه دهید، لازم است آموزه‌های لازم را فرابگیرید.

دوره بیزینس مدرسین همیار آکادمی کلیه مهارت‌های لازم برای راه‌اندازی و مدیریت کسب و کار را به شما آموزش می‌دهد و به شما کمک می‌کند که بیزینسی پردرآمد و موفق داشته باشید. در صورتی که می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد این دوره به دست آورید و روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید، پیشنهاد می‌شود به صفحه دوره بیزینس مدرسین مراجعه کنید.

از نظر شما مهم‌ترین درسی که می‌توانیم از زندگی نامه وارن بافت بگیریم چیست؟ از بین سخنان وارن بافت، کدام سخن برای شما آموزنده‌تر و مفیدتر بوده است؟ لطفاً نظرها و پیشنهادهای خود را با ما و سایر همراهان مجموعه همیار آکادمی در بخش دیدگاه‌ها (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!