معرفی 10 کتاب کوچینگ و توسعه فردی۱۱ تیر ۱۴۰۲ 0 رای

کوچینگ یک فرایند مشاوره و حمایتی است که از طریق آن، افراد برای دستیابی به اهداف خود برای موفقیت و رضایت از زندگی تلاش می‌کنند . هدف اصلی کوچینگ، توسعه و بهبود مهارت‌ها و توانایی‌های فرد، افزایش اعتماد به نفس و بهبود کیفیت زندگی است ما در این مقاله سعی کرده ایم بهترین کتاب های حوزه کوچینگ و توسعه فردی را به شما معرفی کنیم تا بتوانید با مطالعه این کتاب ها به رشد و توسعه فرد خود در زندگی و کار کمک کنید.

فهرست مطالب

کتاب مربی تریلیون دلاری | Trillion Dollar Coach

۱- کتاب مربی تریلیون دلاری | Trillion Dollar Coach

نویسنده: اریک اشمیت، جاناتان روزنبرگ، آلن ایگل
کتاب مربی تریلیون دلاری یکی از بهترین کتاب‌های کوچینگ و توسعه شخصی است این کتاب داستان زندگی بیل کمب، مربی موفق و مشهور سیلیکون ولی و بنیان گذار شرکت intuit را روایت ‌می‌کند. بیل کمب در طول دوران فعالیت خود در سیلیکون ولی به عنوان مربی و رهبر تیم‌های بزرگی از جمله شکرت گوگل Google , اپل Apple بوده است تا جایی که استیو جابز هر هفته با او به پیاده‌روی می‌رفت و بینان‌گذار گوگل اذعان داشت که بدون او نمی‌توانستند به چنین موفقیتی دست یابند.
کتاب مربی تریلیون دلاری به شما نگاه عمیقی از مراحل، اصول و راهبرد‌هایی که بیل کمب در رهبری و مربیگری استفاده میکرد. مباحثی مانند ساخت تیم‌های موفق، توسعه رهبری، تشویق نوآوری و ایجاد فرهنگ سازمانی مطرح می‌شوند. این کتاب به شما این امکان را می‌دهد تا از زندگی حرفه‌ای این مربی استثنایی بهره‌برداری کنید و از تجربه‌ها و چشم‌انداز او برای بهبود رهبری و موفقیت شخصی خود بهره‌مند شوید.
کتاب مربی تریلیون دلاری برای افرادی که به دنبال راهنمایی در حوزه رهبری، مربیگری و ساخت تیم‌های مؤثر هستند، مفید است. در این کتاب به مواردی مانند ارتباطات موثر، ایجاد فرهنگ سازمانی، توسعه تیم‌های قدرتمند، حل مسائل و تصمیم‌گیری‌های استراتژیک، رهبری موثر و بسیاری از مهارت‌ها و اصولی که بیل کمبل در طول فعالیت حرفه‌ای خود برجسته بوده است، پرداخته می‌شود.

کتاب مربیگری برای عملکرد بهتر | coaching for performance

۲- کتاب مربیگری برای عملکرد بهتر | coaching for performance

نویسنده: جان ویتمور
کتاب مربیگری برای عملکرد بهتر یکی از کتاب‌های برجسته در حوزه مربیگری و کوچینگ است، این کتاب به عنوان یکی از منابع کامل و جامع درباره مفاهیم و تکنیک های مربیگری برای بهبود عملکرد شخصی و سازمانی شناخته شده. این کتاب در سطح تئوری و عملی به بررسی مبانی و اصول مربیگری می‌پردازد و مخاطب کمک میکند تا اصول و مهارت های لازم برای مربیگری موثر را درک کند.
کتاب مربیگری برای عملکرد بهتر به موضوعاتی همچون رویکردهای مربیگری مانند مربیگری توسعه، مربیگری عملکرد و مربیگری تغییر، متمرکز می‌شود. در کتاب مربیگری برای عملکرد با انواع مدل‌های آن از جمله OSCAR، GROW، و CLEAR آشنا خواهید شد. درک این مباحث به شما برای انتخاب اهداف بهتر و بهبود عملکردتان در این مسیر کمک خواهد کرد.
در کتاب مربیگری برای عملکرد بهتر به مهارت های مربیگری از جمله گوش کردن فعال، پرسش‌های باز، بازخورد سازنده، تعیین اهداف و توانمند سازی تیم می‌پردازد. همچنین درباره فرایند مربیگری از شروع جلسه اول تا تعیین هدف، بررسی وضعیت کنونی، شناخت انگیزه‌ها و مشکلات، ارائه بازخورد و تعیین اقدامات عملی برای توسعه فردی و حرفه‌ای. مربیگری و رهبری از دیگر نکاتی است که در این کتاب به آن پرداخته می‌شود به گونه‌ای که مربیگری چگونه میتواند به توسعه رهبری در سازمان کمک کند. در کتاب مربیگری برای عملکرد تلاش بر این است که اصول و تکنیک‌های مربیگری به زبانی ساده شرح داده شود. این کتاب به مدیران کمک خواهد کرد تا نقش کوچ را برای کارکنان خود به خوبی بازی کنند همچنین مهارت پرسشگری را به خوبی فرا گیرند این که چگونه سوالات هدفمند و هوشمندانه بپرسند چرا که چنین مهارتی می‌تواند در نهایت موجب توسعه و رشد سازمان و افراد حاضر در آن می‌شود.

کتاب عادت مربیگری | The Coaching Habit

۳- کتاب عادت مربیگری | The Coaching Habit

نویسنده: مایکل بونگی استانیر
کتاب عادت مربیگری اثر بونگی استانیر در حوزه مربیگری و رهبری است، این کتاب به خواننده نشان می‌دهد که چگونه با استفاده از سوال‌ها میتواند مربیگری کنند. همچنین کتاب عادت مربیگری به سبک‌های مربیگری نیز اشاره دارد و به خاننده نشان می‌دهد که به جای توصیه‌ها و دستورالعمل‌ها به کارمندان خود چگونه با استفاده از سوالات صحیح مطرح کردن میتوان ارتباط بهتری برقرار کرد و راهکار‌های بهتری را برای تغییر و بهبود ارائه داد. این کتاب به هفت سوال کلیدی اشاره می‌کند عبارتند از: پرسش آغازین، پرسش شگفت‌انگیز، پرسش تمرکز، پرسش بنیادی، پرسش تنبل، پرسش استراتژیک و در نهایت، پرسش یادگیری. که این سوالات شامل:
چه چیزی مهمترین چیز است؟
چه ایده‌ای دارید؟
چه کارهایی را می‌توانید انجام دهید؟
چه کارهایی ازتان می‌خواهم؟
چگونه می‌توانم کمکتان کنم؟
چه چیزی برای چه آموختید؟
در کتاب کوچینگ عادت مربیگری به توسعه مهارت‌های مربیگری پرداخته می‌شود به گونه‌ای که خواننده بتواند این مهارت را در زندگی روزمره و کاری خود به کار ببند. از جمله این مهارت‌ها می‌توان به گوش کردن فعال، مطرح کردن سوالات موثر، ایجاد تعهد به عمل و تعامل با دیگران اشاره کرد.
کتاب “The Coaching Habit” با استفاده از نمونه‌ها، تمرینات و داستان‌های واقعی، خوانندگان را در یادگیری مهارت‌های مربیگری موثر همراهی می‌کند. این کتاب به هر کسی که علاقه‌مند به بهبود رهبری و مربیگری خود است، توصیه می‌شود.
عادت کنیم، بیشتر سوال بپرسیم. به نظر راهکار ساده‌ای است اما عمل کردن به آن به این سادگی‌ها نیست. در واقع مربیگری بر همین اصل استوار است چرا که می‌توان ماهیت آن را در کمک به دیگران و خودشکوفایی ظرفیت‌های بالقوه و پتانسیل‌های آن‌ها خلاصه کرد. با در پیش گرفتن چنین رویکردی می‌توانید بهتر با دیگران ارتباط برقرار کنید، آن‌ها را از وابستگی بیش‌ از حد برهانید، به آن‌ها انگیزه و اعتمادبه‌نفس دهید و خلاقیتشان را شکوفا کنید. این همان عادت کوچینگی است. مروری دوباره بر مقدمه داشته باشید؛ همانطور که گفتیم، بسیاری از کتاب های بیزینس کوچینگ که در چند سال اخیر به چاپ رسیده‌اند، بیشتر مدیران را مخاطب قرار داده‌اند و این کتاب، درست یکی از همان کتاب‌ها است؛ زیرا که نویسنده در آن، بیشتر از آنکه روی صحبتش بار مربیان کسب و کار باشد، با مدیران سروکار دارد.

باشگاه ۵ صبحی‌ها | the 5 am club

۴- باشگاه ۵ صبحی‌ها | the 5 am club

نویسنده: رابین شارما (Robin Sharma)
کتاب باشگاه پنج صبحی‌ها را می‌توان گفت یکی دیگر از بهترین کتاب‌های کوچینگ است این کتاب با یک روایت اصلی شروع می‌شود که رابین شارما در حین روایت، درس‌ها و نکات مهم خودش را به مخاطب یادآوری می‌کند. در داستان ما سه شخصیت اصلی ایفای نقش می‌کنند که این سه شخصیت، یک کارآفرین افسرده و سرخورده، یک هنرمند درمانده و در جستجوی خلاقیت و یک میلیاردر بسیار موفق هستند. این سه نفر در یک سمینار بهینه‌سازی فردی با یکدیگر آشنا می‌شوند. در این سمینار اتفاقات جالبی رخ می‌دهد و باعث می‌شود که سر صحبت بین این سه نفر باز شود. این صحبت مقدمه را برای ارتباط بین این سه نفر فراهم می‌کند و در نهایت میلیاردر موفق وقتی می‌بیند که این دو نفر تشنه تغییر و موفقیت هستند، تصمیم می‌گیرد که رمز موفقیت خودش را به آن‌ها بگوید.
کتاب باشگاه پنج صبحی ها به ما یاد می‌دهد که چگونه بتوانیم با تغییر در برنامه صبحگاهی کسب و کار و زندگی خود را متحول کنیم. این کتاب یکی از محبوب‌ترین و بهترین کتاب‌های موجود در زمینهٔ مربیگری است. این که چگونه نوابغ، غول‌های دنیای تجارت صبحشان را می‌گذرانند تا به موفقیت‌های بزرگ برسند. و معرفی فرمول ساده‌ای که با آن می‌توانید به راحتی از آن برای زود از خواب بیدار شدن و بهره ‌گیری از الهام برای رسیدن به یک روز بزرگ استفاده کند .

تا ابد فرصت داریم که پیروزی‌هایمان را جشن بگیریم، اما برای به دست آوردن این پیروزی‌ها، چند ساعتی بیشتر وقت نداریم.
آمی کارمیکل

برای آن‌ها که موسیقی را نمی‌شنوند، کسانی که می‌رقصند، دیوانه هستند.
فریدریش نیچه

کتاب مدیر در نقش کوچ | Jenny Rogers

۵- کتاب مدیر در نقش کوچ | Jenny Rogers

نویسنده: جنی راجرز
کتاب مدیر در نقش کوچ یکی‌دیگر بهترین کتاب‌های کوچینگ است. اگر به‌عنوان یک مدیر بیش‌ازحد سخت‌گیری به خرج دهید یا بیش‌ازحد نرم و انعطاف‌پذیر باشد،بدون تردید نمی‌توانید کارکنانی مسئولیت‌پذیر و مستقل پرورش دهید، برایشان الهام‌بخش باشید، عملکردشان را بهبود بخشید، به آن‌ها انگیزه دهید تا در مسیر برنامه رشد و توسعه فردی و حرفه‌ای گام بردارند. این یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های مدیریتی است که اغلب مدیران با آن مواجه هستند. برای غلبه کردن بر این چالش باید به یک مدیر در نقش کوچ تبدیل شوید. کتاب مدیر در نقش کوچ یک راهنمای فوق‌العاده در اختیارتان قرار می‌دهد تا بتوانید از بند محدودیت‌های سبک‌های سنتی مدیریت رها شوید و سبک جدیدی از مدیریت را تجربه کنید که بازدهی و اثربخشی آن به اثبات رسیده است.

کتاب قدرت عادت | the power of habit

۶- کتاب قدرت عادت | the power of habit

نویسنده: چارلز داهیگ
کتاب قدرت عادت از دیگر کتاب‌های بسیار معروفی که باید در لیست بهترین کتاب‌‌های کوچینگ به آن اشاره داشته باشیم، کتاب قدرت عادت، اثر چارلز داهیگ (Charles Duhigg)، نویسنده معروف آمریکایی درزمینهٔ کسب‌وکار است. همان‌طور که می‌دانیم زمانی که کاری به‌صورت پیوسته انجام شود تبدیل به عادت خواهد شد. جالب است بدانید که بدن برای فعالیت‌هایی که به عادت تبدیل‌شده‌اند انرژی کم‌تری را صرف می‌کند. کتاب قدرت عادت به بررسی عادت‌ها به‌صورت تخصصی پرداخته و بیان می‌کند که یک عادت چگونه به وجود آمده و چطور می‌توان عادت‌های منفی و مخرب را با عادت‌های مثبت و سازنده جایگزین کرد.

کتاب قانون ۵ ثانیه | the 5 second rule

۷- کتاب قانون ۵ ثانیه | the 5 second rule

نویسنده: مل رابینز (Mel Robbins)
کتاب قانون ۵ ثانیه یکی از کتاب‌های بسیار محبوب و البته معروف در زمینهٔ مربیگری و توسعه فردی است. این کتاب‌ نوشته مل رابینز، گوینده انگیزشی کسب‌وکار، وکیل، نویسنده، و همچنین مجری برنامه‌های تلویزیونی آمریکایی است. وی در این کتاب قانونی را معرفی می‌کند که در صورت عمل به آن می‌توانید تغییراتی مثبت در زندگی خود ایجاد کنید. قانون ۵ ثانیه بیان می‌کند که زمانی که ایده‌ای به ذهنتان می‌رسد و یا می‌خواهید کاری را انجام دهید، تنها و تنها ۵ ثانیه برای شروع آن فرصت دارید. اگر ایده خود را ظرف مدت ۵ ثانیه آغاز نکنید، نشخوارهای ذهنی و وسوسه‌های مختلف شمارا از انجام آن باز خواهند داشت.

کوچینگ و تحول در زندگی | Robert Barnes, Ken Adios

۸- کوچینگ و تحول در زندگی | Robert Barnes, Ken Adios

نویسنده: روبرت بارنر، کن ایدیوس
یکی دیگر از بهترین کتاب‌های کوچینگ کتاب‌ کوچینگ و تحول در زندگی، به شما یاد می‌دهد که چطور زندگی خود را متحول کنید و مدیریت آن را در دست بگیرید. این کتاب باعث می‌شود تا بتوانید مهارت های کوچینگ خود را توسعه دهید. مطالعه کتاب‌ کوچینگ و تحول در زندگی، نه‌تنها به هر مدیر حرفه‌ای توصیه می‌شود، بلکه برای تمام مدیران اجرایی که می‌خواهند شیوه رهبری خود را تغییر دهند و تلاش دارند که درون‌مایهٔ انسانی خود را غنی سازند، ضروری است. همچنین این کتاب به‌عنوان یک سند زندگی برای رهبرها کار خواهد کرد، چراکه آن‌ها نه‌تنها برای حل مشکلات شرکت‌ها از آن سود می‌برند بلکه همچنان به یادگیری طولانی‌مدت خود ادامه می‌دهند.
کتاب‌ کوچینگ و تحول در زندگی نه‌تنها یک حس مثبت معنادار را به وجود می‌آورد، بلکه فرصتی برای مدیرها و مراجعان آن‌ها برای شناسایی چیزهایی است که باید یاد بگیرند، چیزهایی که نباید یاد بگیرند و نکاتی که می‌بایست دوباره در سفر یادگیری تحولی بیاموزند.

۹- کتاب مدیر در نقش کوچ

نویسنده: جنی راجرز، کارن ویتل وورث، اندرو گیلبرت
بیشتر کتاب های مدیریتی به شما وعده می دهند که برای تحول مدیریت شما، چیزی برایتان دارند؛ اما آنچه که شما را متحول می کند و رشد می دهد، خودتان هستید. کتاب مدیر در نقش کوچ می‌تواند گفت بهترین کتاب گوچینگ و راهنمای خوبی برای شما در این سفر تحول باشد و شما را به ابزاری انسان محور در مدیریت مجهز سازد.
اگر به عنوان یک مدیر بیش از حد سخت‌گیری به خرج دهید یا رفتارتان بیش از حد نرم و انعطاف‌پذیر باشد، بدون تردید نمی‌توانید کارکنانی مسئولیت‌پذیر و مستقل پرورش دهید، برایشان الهام‌بخش باشید، عملکردشان را بهبود بخشید، به آن‌ها انگیزه دهید تا در مسیر برنامه رشد و توسعه فردی و حرفه‌ ای گام بردارند. این یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های مدیریتی است که اغلب مدیران با آن مواجه هستند. برای غلبه کردن بر این چالش باید به یک مدیر در نقش کوچ تبدیل شوید.
کتاب مدیر در نقش کوچ یک راهنمای فوق‌العاده در اختیارتان قرار می‌دهد تا بتوانید از بند محدودیت‌های سبک‌های سنتی مدیریت رها شوید و سبک جدیدی از مدیریت را تجربه کنید که بازدهی و اثربخشی آن به اثبات رسیده است: کوچینگ.
در کتاب مدیر در نقش کوچ با مهارت‌های کوچینگ و مدل بسیار کارآمد OSCAR آشنا می‌ شوید. این مدل به مدیران کمک می‌ کند تا قلب مشکلات غیرقابل حل را هدف بگیرند، به نتایج پایدار دست یابند و سطح عملکرد و بازدهی کارکنان را افزایش دهند.
پس اگر می‌خواهید کارکنانی مسئولیت‌ پذیر، متعهد، پاسخگو، مستقل، وفادار، با انگیزه و خلاق داشته باشید، بدون شک مطالعه این کتاب به شما کمک خواهد کرد.

مدرس هستی و می‌خوای درآمدت بیشتر بشه؟

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!