خلاصه کتاب هفته کاری چهار ساعته اثر تیموتی فریس۱۶ بهمن ۱۴۰۰ 1 رای

همه ما جایی ته دل‌مان آرزو می‌کنیم که کاش می‌شد کمتر کار کرد و پول بیشتری درآورد. اما اغلب آن را یک آرزوی محال می‌دانیم زیرا همیشه به ما گفته شده است که موفقیت و ثروت بیشتر، در بیشتر کار کردن است. کتاب هفته کاری چهار ساعته به ما آموزش می‌دهد که چطور با روش‌های ساده و عملی رویای کمتر کار کردن و بیشتر پول درآوردن را محقق کنیم.

گاهی خواندن یک کتاب خوب می‌تواند تغییرات بزرگی در زندگی ما ایجاد کند. کتاب هفته کاری چهار ساعته یکی از بهترین کتاب‌هایی است که می‌تواند در این زمینه کمک زیادی به ما کند. همه ما در زندگی به دنبال راه‌هایی هستیم که باعث رشد و پیشرفت‌مان شوند. اما مشکل اینجاست که اکثر ما سال‌ها است که الگوها یا پارادایم‌های ذهنی نادرستی را با خود حمل می‌کنیم. بسیاری از ما تحت تاثیر جامعه و حرف‌های اطرافیان‌مان این تصور را داریم که برای رسیدن به موفقیت و درآمد بیشتر، باید سخت‌تر کار کنیم و بیشتر زحمت بکشیم. خوب حالا اگر که به شما بگوییم این الگوی ذهنی اشتباه است و شما می‌توانید با کاهش ساعت کاری، درآمد بیشتری به دست آورید چه؟ این یک روش کاملا عملی و امتحان شده است. در کتاب هفته کاری چهار ساعته خواهیم دید که چطور می‌توان با یک برنامه اصولی، ساعت کاری را کاهش و درآمدمان را افزایش دهیم. با همیار آکادمی همراه باشید تا با محتوای این کتاب فوق‌العاده بیشتر آشنا شویم.

آشنایی با نویسنده کتاب هفته کاری چهار ساعته

تیموتی فریس (Timothy Ferris) یکی از برترین کارآفرینان آمریکایی است که کتاب‌هایش در زمینه رشد فردی و روش‌های موفقیت او را به شهرت جهانی رسانده است. شهرت فریس بیشتر به این دلیل است که او به دور از کلیشه‌های فکری رایج در دنیا، روش‌هایی را برای رسیدن به ثروت و موفقیت معرفی می‌کند که استفاده از آن‌ها نه‌تنها بسیار ساده هستند، بلکه جذاب نیز به نظر می‌رسند. فریس در کتاب‌های معروف خود از جمله بدن چهار ساعته، سرآشپز چهار ساعته و کتاب هفته کاری چهار ساعته، الگوهای تثبیت شده در ذهن ما را می‌شکند و به ما یاد می‌دهد که چطور می‌توانیم برخلاف آنچه که همیشه در گوش ما خوانده‌اند، بدون رنج کشیدن و زحمت فراوان، به موفقیت دست پیدا کنیم. البته که روش فریس روشی جادویی و غیرمنطقی نیست. بلکه او به ما یاد می‌دهد چطور با تغییر الگوهای فکری و رفتاری خود، از هدر دادن زمان و انرژی جلوگیری کنیم و در نتیجه در زمان کوتاه‌تر و با صرف انرژی کمتر، به اهداف خود برسیم.

آیا باید کار خود را ترک کنم یا از آن متنفر باشم؟ آیا باید ریسک‌پذیر باشم؟ پاسخ هر سه مورد منفی است. با به کار گیری ترفندهای ذهنی جدی، برای گریز از دفتر تا طراحی مشاغلی که هزینه سبک زندگی شما را تامین می‌کند، راه‌هایی برای راحتی مسیر وجود دارد. چگونه کارمندی از فهرست فورچون ۵۰۰ می‌تواند به سفر یک ماهه کشف جواهرات پنهان چین برود و از فناوری برای مخفی کردن ترفندهای خود استفاده کند؟ چگونه می‌توانید تجارتی غیرحضوری راه‌اندازی کنید که بدون هیچ مدیریتی، هشتاد هزار دلار در ماه درآمد داشته باشید؟ پاسخ تمام این سوالات را اینجا می‌یابید.

تیموتی فریس یکی از خلاق‌ترین کارآفرینان جهان است که توانسته با استفاده از روش‌های منحصربه‌فرد خود به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کند. حالا او در کتاب هفته کاری چهار ساعته و همچنین سایر کتاب‌های خود، تجربه‌های ارزشمندش را در اختیار ما قرار داده تا به ما کمک کند با استفاده از الگوهای فکری و رفتاری او، که به نظر تا حد زیادی هم نتیجه‌بخش هستند، ما نیز به ثروت و موفقیت‌های مدنظرمان دست پیدا کنیم.

مهم ترین درس ها از کتاب هفته کاری چهار ساعته

کتاب هفته کاری چهار ساعته تاکنون به بیش از ۴۰ زبان مختلف، از جمله فارسی ترجمه شده است و بیش از ۲ میلیون نفر در سراسر جهان آن را خوانده‌اند. چه نکاتی در این کتاب وجود دارد که تا این حد آن را محبوب کرده است؟ خواننده در کتاب هفته کاری چهار ساعته با چه الگوهای رفتاری آشنا می‌شود که می‌تواند زندگی او را برای همیشه تغییر دهد؟ این کتاب دارای یک طرح گام به گام برای رسیدن به یک سبک زندگی لوکس و موفق است که در آن یاد می‌گیریم:

  • تیم (نویسنده کتاب) چطور از درآمد سالانه ۴۰ هزار دلار با ۸۰ ساعت کار هفتگی به درآمد ماهانه ۴۰ هزار دلار با تنها ۴ ساعت کار هفتگی رسید؟
  • چطور با پرداخت مبلغ اندکی به دیگران، وقت آزاد بیشتری برای خود فراهم کنید و در این وقت آزاد هر کاری که دوست دارید را انجام دهید؟
  • چطور برخی افراد بدون آنکه شغل خود را از دست بدهند، می‌توانند همیشه در سفر باشند؟
  • چطور با استفاده از یک سری اصول مشخص در عرض ۴۸ ساعت، ۵۰٪ از حجم کاری خود را کم کنید؟
  • چطور می‌توانید یک شغل بلند مدت را به صورت دوره‌ای همراه با فرصت‌های متناوب استراحت و بازنشستگی ادامه دهید؟

در ادامه خلاصه‌ای از مهم‌ترین درس‌هایی که از کتاب هفته کاری چهار ساعته یاد می‌گیریم را باهم مرور می‌کنیم.

درس اول: می شود کمتر کار کرد و بیشتر پول درآورد

هیچ بهانه‌ای قابل قبول نیست، تیم به خوبی به ما نشان می‌دهد که می‌توان در عین حال که ساعات کاری خود را کاهش می‌دهیم، پول بیشتری هم به دست بیاوریم. این طرز فکر کهنه را کنار بگذارید که همه آدم‌ها باید تا سن ۶۵ سالگی با زحمت و مشقت فراوان کار کنند تازه پس از آن بتوانند طعم آسایش و خوشبختی را بچشند. واقعا آسایش و راحتی در سن ۶۵ سالگی، یعنی زمانی که بسیاری از مشکلات جسمی انسان آغاز می‌شود، افراد کم حوصله و گوشه‌گیر می‌شوند، چقدر می‌تواند واقعیت داشته باشد؟ چرا نباید در اوج جوانی و سلامت و انرژی از وقت خود برای تفریح، مسافرت، کسب تجربه‌های بیشتر، و در یک کلام زندگی، استفاده کنیم؟

تیم در کتاب خود اشاره می‌کند بسیاری از ما معمولا برای پرداختن به علاقمندی‌های خود کار را بهانه می‌کنیم و روزی به خودمان می‌آیم که می‌بینیم فرصت‌های بسیاری را به بهانه کار از دست داده‌ایم. من عاشق یادگیری زبان ایتالیایی هستم اما کارم فرصتی برای رفتن به کلاس باقی نمی‌گذارد. همیشه دوست داشتم نواختن پیانو را یاد بگیریم اما وقتی از سر کار به خانه برمی‌گردم حتی حوصله صحبت کردن با خانواده را هم ندارم چه برسد به رفتن به کلاس موسیقی؟ سال‌هاست که دوست دارم به هند سفر کنم و با فرهنگ زیبایشان آشنا شوم، اما کارم را چه کنم؟ تیم در کتابش به ما یاد می‌دهد که برای انجام هریک از این کار‌ها نیازی به صبر کردن برای بازنشستگی نداریم. زمان انجام این کارها درست همین حالا است. همین حالا که توان و انرژی کافی برای پرداختن به علایق خود را داریم و این اصلا غیرممکن نیست! همین حالا زندگی کردن را آغاز کنید، بدون هیچ بهانه و حسرتی!

درس دوم: هدف زندگی، بیشتر پول درآوردن نیست!

شما خود را در زندگی آرمانی‌تان چطور تصور می‌کنید؟ نشسته‌اید در حالی که مقدار زیادی پول در دست‌تان است و هیجان‌زده هستید؟ خوب خوشبختی و موفقیت صرفا به داشتن پول محدود نمی‌شود. درحقیقت، آنچه که به صورت حقیقی باعث خوشبختی ما می‌شود این است که با داشتن پول بیشتر می‌توانیم تجربه‌های بهتر و هیجان‌انگیزتر، رفاه بیشتر و زندگی باکیفیت‌تری را تجربه کنیم.

دوست دارید زندگی شما در ۱ سال، ۲ سال، ۵، ۱۰ یا ۲۰ سال آینده چطور باشد؟ قطعا وجود فیزیکی پول آن چیزی نیست که به دنبالش هستید. شما می‌خواهید پول بیشتری داشته باشید تا به واسطه آن بتوانید زندگی بهتری را تجربه کنید. تیم در کتاب هفته کاری چهار ساعته به طور کامل الگو ذهنی ما را درمورد مفهوم پول و خوشبختی تغییر می‌دهد. برای ایجاد تغییرات بزرگ در زندگی، ابتدا باید الگوهای فکری خود را تغییر دهیم. برای موفق‌تر و ثروتمندتر شدن ابتدا باید بدانیم که مفهوم موفقیت و هدف از دستیابی به ثروت بیشتر چیست.

افراد نمی‌خواهند میلیونر شوند، بلکه می‌خواهند چیزهایی را تجربه کنند که فکر می‌کنند فقط میلیونرها می‌توانند داشته باشند. کلبه‌های اسکی، خدمتکار و مسافرت‌های عجیب اغلب در میان این تصاویر هستند. یا احتمالا مالیدن کره کاکائو روی پوستتان در حالی که بر تخت ننویی دراز کشیده‌اید و به صدای امواجی گوش می‌کنید که با ریتمی موزون به کناره کلبه کاهگلی ییلاقی‌تان برخورد می‌کند هم همینطور به نظر خوب است. اما داشتن یک میلیون دلار در بانک رویا نیست، رویا، سبک زندگی کاملا آزادانه‌ای است که این مبلغ پول به وجود می‌آورد.

درس سوم: نباید برده پیام ها و تماس هایمان باشیم

این یکی از مواردی است که در کتاب هفته کاری چهار ساعته بارها توسط تیم به آن اشاره شده است. بسیاری از ما عادت داریم روزانه چندین بار ایمیل‌ها و سایر پیام‌های خود را در پیام‌رسان‌ها چک کنیم. اما تیم در کتاب خود به این اشاره کرده که او پیام‌های خود را تنها یک بار در هفته چک می‌کند. باور می‌کنید؟ فقط یک بار در هفته! او می‌گوید سال‌ها او برده پیام‌هایش بوده است، روزانه وقت زیادی را صرف چک کردن ایمیل‌هایش می‌کرد تا روزی که تصمیم گرفت دیگر برده ایمیل باکسش نباشد. تیم از تغییرات کوچک شروع کرد، دفعات چک پیام‌هایش را به دو تا سه بار در روز کاهش داد، مدتی بعد فقط یک بار در روز پیام‌هایش را چک می‌کرد و سپس فقط یک بار در طول یک هفته.

خلاصه کتاب صبح جادویی اثر هال الرود

همچنین او تصمیم گرفت ایمیل‌هایش را فقط از طریق کامپیوتر خود چک کند و دیگر برای چک ایمیل‌ها از گوشی استفاده نکند. این کار باعث شد تمایل او برای چک شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک و اینستاگرام نیز کاهش پیدا کند. تیم با ایجاد این تغییر در الگوهای رفتاری خود توانست تا حد زیادی در زمان خود صرفه‌جویی کند و تمرکز خود را در هنگام کار افزایش دهد.

درس چهارم: رژیم اطلاعات بگیرید!

علاقه یا تمایل ما به دریافت اخبار و اطلاعات با یکدیگر متفاوت است. برخی افراد عقیده دارند در جهان امروز باید همیشه در جریان رویدادها قرار داشت، زیرا هر اتفاقی در هر گوشه جهان می‌تواند بر زندگی سایر افراد دنیا تاثیر بگذارد. در مقابل عده دیگری نیز هستند که ترجیح می‌دهند خود را آنچنان درگیر اخبار نکنند و بر مسايل شخصی زندگی خود تمرکز داشته باشند. نگرشی که تیم در کتاب هفته کاری چهار ساعته به آن اشاره می‌کند و آن را یکی از عوامل تاثیرگذار بر موفقیت خود می‌داند، توجه کمتر به اخبار و اطلاعات است. او عقیده دارد هرچه کمتر به سراغ سایت‌ها و پیج‌های خبری برویم آرامش، تمرکز و وقت بیشتری در زندگی خواهیم داشت.

تیم در بخشی از کتاب هفته کاری چهار ساعته می‌نویسد:

بیشتر اطلاعات و اخبار منفی، هدردهنده زمان، غیرمرتبط با اهداف شما و اغلب بی‌تاثیر در زندگی‌تان هستند.

درس پنجم: کمک گرفتن از دیگران باعث باز شدن فضاهای جدید در زندگی تان می شود

تیم در کتاب هفته کاری چهار ساعته تاکید زیادی روی این موضوع دارد که بهتر است مدام فعالیت‌ها و مسئولیت‌های کاری و زندگی خود را مرور کنیم و بررسی کنیم که آیا این امکان وجود دارد که برخی از آن‌ها را به دیگران بسپاریم. کمک گرفتن از دیگران تاثیر زیادی در ایجاد فرصت‌ها و فضاهای جدید در زندگی ما دارد. بسیاری از ما تصور می‌کنیم هیچکس نمی‌تواند کارهای ما را انجام دهد و کسی دلسوزتر از خودمان برای انجام کارهایمان نیست. این تصور اشتباه است و گاهی می‌تواند باعث شسکت ما در مسیر زندگی شود. همیشه کمک گرفتن از یک متخصص مشاور یا هر فرد دیگری که امکان کمک کردن به ما را دارد باعث می‌شود ما زمان بیشتری برای خود یا برای انجام امور مهم‌تر زندگی داشته باشیم. بسیار مهم است که به طور مرتب فعالیت‌های روزانه خود را برای امکان برون‌سپاری برخی از آن‌ها بررسی کنیم. اگر امکان برون‌سپاری آن‌ها وجود داشت، حتما این لطف را در حق خود بکنید. تیم در بخشی از کتاب خود می‌نویسد:

مسئولیت کارهایی که برایتان مهم است خودتان انجام دهید را به عهده بگیرد و خودتان را از شر باقی کارها خلاص کنید.

درس ششم: از قانون تمرکز ۲۰/۸۰ یا اصل پارتو استفاده کنید

ممکن است درمورد قانون ۲۰/۸۰ یا اصل پارتو شنیده باشید. این یکی از قوانینی است که تیم در کتاب هفته کاری چهار ساعته جهت صرفه‌جویی در زمان و افزایش کیفیت و بازدهی کار خود به آن اشاره می‌کند. برای اینکه بتوانید از قانون ۲۰/۸۰ استفاده کنید، باید دو سوال از خود بپرسید:

  • کدام ۲۰٪ از منابع باعث ایجاد ۸۰٪ از مشکلات و اتفاقات ناخوشایند می‌شود؟
  • کدام ۲۰٪ از منابع باعث ایجاد ۸۰٪ از نتایج دلخواه و رضایتمندی من می‌شوند؟

پس از آنکه پاسخ دقیق این دو پرسش را پیدا کردید، حالا می‌توانید تمرکز، انرژی و زمان خود را بر روی منابعی بگذارید که موجب رضایتمندی شما و دستیابی به اهداف‌تان می‌شوند. نکته مهم در اینجا این است که هدف یا اهداف خود را به درستی شناسایی کنید، سپس تمرکز خود را به صورت کامل بر روی چیزهایی بگذارید که به شما برای دستیابی به اهداف‌تان کمک می‌کنند. هر چیزی غیر از این کارها را نادیده بگیرید و وقتی برایشان تلف نکنید. این‌ها می‌توانند وقت‌گذرانی با افراد منفی و غیرمرتبط با شما باشند یا انجام دادن فعالیت‌ها یا رفتن به مکانی‌هایی باشد که تاثیری در زندگی شما برای نیل به اهداف‌تان ایجاد نمی‌کنند. آن‌ها را شناسایی کنید و به راحتی آن‌ها را کنار بگذارید. این کار می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای بر دستیابی شما به اهداف‌تان داشته باشد.

درس هفتم: هر کار درست به همان اندازه ای که برایشان زمان در نظر گرفتید از شما وقت می گیرد

این اصل به عنوان قانون پارکینسون شناخته می‌شود که براساس آن شما هر مقدار زمانی که برای انجام کاری در نظر بگیرید، آن کار را دقیقا در همان زمان انجام خواهید داد. به طور مثال اگر برای نوشتن یک نامه اداری یک ساعت زمان در نظر بگیرید، نوشتن این نامه دقیقا یک ساعت از شما وقت می‌گیرد و اگر برای نوشتن همان نامه، ۲۰ دقیقه وقت در نظر بگیرید، نوشتن نامه در ۲۰ دقیقه به صورت کامل انجام خواهد شد. این یک قانون است. می‌توانید از آن برای صرفه‌جویی در زمان خود استفاده کنید. هر روز لیست کارهای آن روز را مشخص کنید و برای هر کار زمان مشخص و محدودی در نظر بگیرید. زمانی که در نظر گرفته‌اید باید کمتر از چیزی باشد که به طور معمول برای انجام آن کار اختصاص می‌دادید. به طور شگفت‌آوری خواهید دید که چطور کارهایتان در مدت کوتاهی درست با همان کیفیت قبل، و حتی بهتر، به انجام می‌رسند. تیم در بخشی از کتاب هفته کاری چهار ساعته اشاره می‌کند:

پیچیدگی یک کار با توجه به زمانی که برای انجامش اختصاص داده می‌شود، افزایش پیدا خواهد کرد.

بهترین ترجمه کتاب هفته کاری چهار ساعته

در حال حاضر تنها یک ترجمه از کتاب هفته کاری چهار ساعته در ایران موجود است. این کتاب توسط خانم سارا حبیبی تبار ترجمه و توسط انتشارات نون نیز منتشر شده است. این کتاب هم به صورت فیزیکی قابل تهیه است و هم فایل PDF آن در اپلیکیشن‌هایی مثل فیدیبو و طاقچه در دسترس علاقمندان قرار دارد.

هفته کاری چهار ساعته؛ بیشترین بهره وری با صرف کمترین زمان

کتاب هفته کاری چهار ساعته دستورالعمل‌هایی منطقی و عملی برای کاهش زمان انجام کارها و دریافت سود بیشتر به صورت توامان دارد. هیچ روش پیچیده و عجیب و غریبی در کار نیست. تیموتی فریس یک جوان کارآفرین و موفق است. او مانند بسیاری از ما زندگی کرده و با چالش‌هایی که ما اغلب در زندگی با آن‌ها مواجه می‌شویم، آشنا است. اما او روش موفقیت و دستیابی به ثروت به شکلی ساده و لذت‌بخش را یافته است و حالا تجربیات خود را در کتاب هفته کاری چهار ساعته در اختیار ما قرار داده است.

چه چیزی این کتاب را متفاوت می‌سازد؟ اول اینکه قصد ندارم زمان زیادی را روی مشکل صرف کنم. مایلم چنین فرض کنم که شما از کمبود وقت رنج می‌برید؛ چیزی که مانند یک ترس پیش‌رونده است یا اینکه در «بدترین حالت» یک زندگی راحت و قابل تحمل دارید که صرف انجام کاری می‌شود که رضایتمندی به همراه ندارد. این مورد متداول‌ترین و موذی‌ترین حالت است. دوم، این کتاب درباره پس‌انداز کردن نیست و به شما توصیه نمی‌کند که یک لیوان نوشیدنی روزانه خود را ترک کنید تا بتوانید با پولش از الان تا پنجاه سال آینده، یک میلیون دلار جمع کنید. من نوشیدنی را ترجیح می‌دهم. هرگز از شما نمی‌خواهم بین خوشی امروز و پول آینده یکی را انتخاب کنید. من معتقدم شما می‌توانید هر دو را همین الان داشته باشید. هدف، سرگرمی و سود است.

اگر کتاب هفته کاری چهار ساعته اثر تیموتی فریس را مطالعه کرده‌اید، زیر همین مطلب برایمان بنویسید که نظرتان راجع‌به آن چیست. این کتاب چه تاثیراتی در زندگی شما گذاشته و تا چه اندازه توانسته باعث ایجاد تغییر در زندگی شما شود؟

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!