به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و به همت جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف در یک شرکت دانش‌بنیان، کلنگ احداث مجتمع تولید «گاز طبیعی مایع» با هدف تامین گاز مصرفی پایگاه های مرزی ارتفاعات شمال غرب کشور در ارومیه به زمین زده شد.

این شرکت دانش بنیان پیش از این و پس از سالها تلاش، موفق به بومی سازی دانش تولید گاز طبیعی مایع LNG شده و اولین مجتمع تولید ال ان جی در ایران را در تهران، طراحی، احداث و راه اندازی کرده بود، سوخت مورد نیاز برای نخستین پایگاه مرزی از مجتمع تولید ال ان جی در تهران، تامین شده است.

با کلنگ زنی دومین مجتمع تولید ال ان جی بر اساس فناوری داخلی توسط این شرکت در شهرستان ارومیه، تامین سوخت سایر پایگاه‌های مرزی از طریق این مجتمع انجام خواهد شد.

ال ان جی (گاز طبیعی مایع)، یک راهکار نوین و ایمن جهت گاز رسانی به نقاط دور دست و صعب العبور است. گاز طبیعی در فشار یک بار و در دمای تقریبی 160- درجه سانتی گراد مایع می شود و حجم آن بیش از ۶۰۰ برابر کاهش می یابد. این حامل انرژی پرارزش به دلیل سهولت در استفاده، ارزش حرارتی بالا، به صرفه بودن و آلایندگی بسیار پایین در مقایسه با دیگر انواع سوخت‌های فسیلی، به طور گسترده‌ای در اقصی نقاط جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلایل استفاده از گاز طبیعی در سبد انرژی جهان یک روند فزاینده و رو‌ به رشد است.

فرج الهی، مدیر مرکز طرح های کلان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری طی سخنانی در این مراسم ضمن تبریک ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی و تسلیت سالروز شهادت جانگداز حضرت امام موسی کاظم (ع) از اعتماد مجموعه سپاه پاسداران به شرکت‌های دانش بنیان برای استفاده و توسعه فناوری داخلی، تشکر کرد.

وی با بیان گزارشی از حمایت های صورت گرفته توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از توسعه فناوری های حوزه نفت و گاز در خصوص آینده روشن توسعه پلنت های ال ان جی در کشور با فناوری بومی ابراز امیدواری کرد.

پایان پیام/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!