به گزارش خبرنگار علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، روح الله دهقانی فیروزآبادی در مراسم افتتاحیه بیست و چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار که امروز در مصلی امام خمینی برگزار شد با اشاره به همکاری معاونت علمی با وزارت علوم گفت: امروز تفاهم‌نامه‌ای با وزارت علوم منعقد شد که مربوط به اجرای عملیاتی بند ۱۳ قانون جهش تولید دانش بنیان است و پیش بینی می‌شود بر اساس آن وزارت علوم اعم از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی هر سال حداقل ٢ هزار میلیارد تومان می‌تواند از محل اعتبار مالیاتی صنایع و شرکت‌ها صرف هزینه‌های پژوهش و فناوری شود.

دهقانی با اشاره به شاخص‌های رشد علمی کشور گفت: امروز بیش از هر چیزی رشد علمی مورد بحث قرار دارد و یکی از ملاک‌های رشد علمی کشور تعداد دانشجو و یکی دیگر از ملاک‌ها بحث تعداد مقالات و کیفیت مقالات است.

وی افزود: سال‌های سال است که سنجش رشد علمی کشور بر اساس تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی، تعداد و کیفیت مقالات سنجیده می‌شود؛ شاهدیم که در سال‌های اخیر رشد تولید برخی از مقالات کاهش پیدا کرده است و به همین دلیل این گونه مطرح می‌شود که رشد علمی کشور کاهش پیدا کرده است در حالی که این قطعاً یک اشتباه راهبردی است.

دهقانی ادامه داد: دانشجویان و اساتید ما اگر در سال‌های اخیر مثلا ١٠ مقاله منتشر می‌کردند در حال حاضر ٢ مقاله منتشر و ٨ مقاله دیگر را به فناوری و پتنت تبدیل می‌کنند که ماحصل آن را در همین نمایشگاه‌ها شاهد هستیم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد: یکی از ملاک‌های مهم در دنیا که مهمتر از مقاله و تعداد دانشجو بالاخص در حوزه‌های فناورانه، بحث هزینه‌های تحقیق و توسعه است؛ اینکه سرانه تحقیق و توسعه در هر کشور چقدر است،یکی از شاخص‌های اندازه‌گیری رشد علمی در کشورها است.

دهقانی به آمار سهم تحقیق و توسعه برخی کشور از تولید ناخالص داخلی اشاره کرده و گفت: سرانه تحقیق و توسعه کشورهایی مثل آمریکا نسبت به تولید ناخالص داخلی 3.12 دهم درصد، چین 2.23 دهم درصد، ژاپن 2.23 دهم درصد، آلمان 3.2 و کره جنوبی 4.7 دهم درصد است در حالی که این عدد در کشور ما با وجود اینکه در سیاست‌های ابلاغی رهبری در سال ٩٣ در افق١۴٠۴ ،۴ درصد پیش بینی شده اما حداکثر به ٨ دهم درصد رسیده است.

وی در ادامه به اهمیت بحث رشد سرمایه گذاری در بخش تحقیق و توسعه اشاره کرد و گفت: براساس سیاست های ابلاغی رهبری سهم تحقیق و توسعه تا سال ١۴٠۴ باید به ۴ درصد برسد. متاسفانه درایران برخلاف رویه دنیا دو سوم هزینه های تحقیق و توسعه دولتی و یک سوم مربوط به بخش خصوصی می شود درحالی که در دنیا دو سوم هزینه های تحقیق و توسعه توسط کسب و کارها و بخش خصوصی تامین می شود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور ضمن تاکید بر اینکه از سال ١۴٠١ تمام توان خود را برای اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان گذاشته ایم، بیان کرد: معتقدم اگر قانون جهش تولید دانش بنیان ١٠ سال اجرایی شود، می تواند به معنای واقعی اقتصاد دانش بنیان و رسیدن به جی دی پی معنادار را محقق کند.

وی با اعلام اینکه نسبت به سال گذشته درخواست حمایت اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه ۴٠٠ درصد رشد پیدا کرده است، گفت: در بند ١٣ قانون جهش تولید دانش بنیان به صراحت برنامه ریزی کرده که صنعت و شرکت های دانش بنیان اعتبار مالیاتی خود را در دانشگاه ها هزینه کنند و با پیگیری های انجام شده، شیوه نامه عملیاتی کردن این بند قانون، ۶ آذرماه مصوب و ابلاغ شد‌.

دهقانی ادامه داد: امکان ارسال درخواست برای استفاده از اعتبار مالیاتی در تمام فصول سال و تامین ٢٠ درصدی هزینه های سربار دانشگاه ها را از ویژگی های این توافقنامه است و براساس این همکاری مشترک ، ملاک پذیرش تحقیق و توسعه ای بودن تاییدیه رییس دانشگاه کافی است و برای هزینه های بدون سند نیز پیش بینی شده که رییس دانشگاه تصمیم گیری کند.

گفتنی است در این مراسم تفاهم نامه همکاری مشترکی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امضا شد. این تفاهم‌نامه با دو هدف ارتقا نقش آفرینی موثر میان دانشگاه‌های برتر و معین استان‌ها در اجرای طرح‌های تحقیق و توسعه صنعتی با استفاده از ظرفیت های قانون جهش تولید دانش بنیان و همکاری و تسهیل گری در جهت جلب همکاری صنایع با دانشگاه ها در جهت عقد قرار داد

با امضا این تفاهم نامه پیش بینی می‌شود در سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ به میزان حداقل ۲۰ هزار میلیارد ریال قرارداد تحقیق و توسعه میان دانشگاه ها و صنعت منعقد گردد.

همچنین در حاشیه نمایشگاه امروز توافقی بین ایران خودرو و وزارت علوم نیز انجام شد که طبق این توافق، درگاه ایران خودرو در نظام ایده‌ها و نیازها (نان) گشوده شد.

پایان پیام/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!