به گزارش گروه علم و پیشرفت به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سیدحامد قدس علوی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان با اعلام اینکه پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها در همه 37 شهر این استان به پایان رسیده است، گفت: در این پروژه، اپراتور «های وب» از شرکت های دارای پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی (UNSP) از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان مجری، بیش از ۱۳۰۰ کیلومتر حفاری، داکت گذاری و فیبرکشی در سطح استان انجام داده است که 655 کیلومتر از این حفاری در داخل شهرها و ۶۵۸ کیلومتر دیگر آن بین شهرهای استان انجام گرفته است.

وی با اشاره به برنامه افتتاح پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارهای استان گلستان در روزهای های آتی، افزود: این پروژه در کمتر از پنج ماه با برنامه ریزی و کار شبانه روزی انجام شده که کار در این وسعت که شامل همه شهرهای استان می شود، بی نظیر است که با پایان این پروژه، بستر مناسبی برای اجرای طرح‌های فناورانه در سطح استان گلستان فراهم شده و دسترسی مردم شهرهای این استان به سرعت های چندصدمگابیتی امکان پذیر شده است.

قدس علوی به اعتبار نزدیک به هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده توسط بخش خصوصی برای اجرای پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارهای استان گلستان اشاره کرد و ادامه داد: با اتمام پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها در استان گلستان بیش از یک میلیون نفر از جمعیت شهری این استان تحت پوشش قرار می گیرند.

به گفته مدیرکل ارتباطات استان گلستان، بعد از ایجاد پوشش فیبرنوری برای همه مردم شهرهای استان گلستان، قرار است در فاز دوم این پروژه، همه ساختمان های شهرهای این استان نیز به فیبرنوری متصل شوند.

بنابه این گزارش، استان گلستان بیش از یک میلیون و 800 هزار نفر جمعیت و بیش از 20 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد که با تغییرات جمعیتی چند سال اخیر، 55 درصد این جمعیت ساکن شهرهای استان به شمار می روند.

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز روز چهارشنبه و در حیاط دولت خبر داد که بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان امسال 8 میلیون خانوار تحت پوشش فیبرنوری قرار می گیرند.

حالا با افتتاح صد درصدی پروژه فیبرنوری منازل کسب و کارها در استان گلستان، تعداد خانوارهای تحت پوشش فیبرنوری در کل کشور از پنج میلیون خانوار عبور می کند.

مطابق برنامه تا پایان کار دولت سیزدهم، 20 میلیون پوشش فیبرنوری در سراسر کشور ایجاد می شود و بر اساس برنامه هفتم توسعه، تا پنج سال آینده 20 میلیون ساختمان در کشور باید به فیبرنوری متصل شوند.

پایان پیام/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *