به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از تکوپدیا، معرفی جمنای گوگل که از هوش مصنوعی آلفاگو الهام گرفته شده پاسخ استراتژیک این شرکت به چت‌جی‌پی‌تی است. جمنای با قابلیت‌های چندوجهی و دسترسی به داده‌های آموزشی اختصاصی گسترده گوگل، قصد دارد سلطه چت‌جی‌پی‌تی را در فضای هوش مصنوعی مولد به چالش بکشد. پیش بینی می شود بازار هوش مصنوعی تا سال 2032 به 1.3 تریلیون دلار برسد و اکنون این حرکت نشان دهنده تلاش گوگل برای عقب نماندن از این بازار است.

معرفی چت‌جی‌پی‌تی در نوامبر 2022(آبان-آذر1401) و معروف شدن آن چنان تهدیدی برای تجارت گوگل به شمار می‌رفت که این شرکت شروع به سرمایه‌گذاری برای دستیابی به فناوری هوش مصنوعی مولد کرد. این تلاش نه تنها به عرضه گوگل بارد بلکه اکنون منجر به معرفی جمنای شده است.

جمنای روز چهارشنبه، ۶ دسامبر ۲۰۲۳ (15آذر) عرضه شد و این احتمال وجود دارد که گوگل بتواند تاج محبوب هوش مصنوعی چت‌جی‌پی‌تی را تصاحب کند.

گوگل جمنای چیست؟

جمنای مجموعه‌ای از مدل‌های زبان بزرگ است که از تکنیک‌های آموزشی الهام گرفته شده از هوش مصنوعی آلفاگو، از جمله یادگیری تقویتی و جستجوی درختی استفاده می‌کند، که این پتانسیل را دارد که چت‌جی‌پی‌تی را به‌عنوان غالب‌ترین هوش مصنوعی پشت سر بگذارد.

معرفی جمنای چند ماه پس از آنکه گوگل آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی برین و دیپ‌مایند خود را برای ایجاد یک تیم تحقیقاتی جدید به نام گوگل دیپ مایند ترکیب کرد و پس از راه‌اندازی بارد و نسل بعدی آن، پالم-2 اتفاق افتاده است.

با پیش‌بینی محققان در مورد اینکه ارزش بازار هوش مصنوعی مولد تا سال 2032 به 1.3 تریلیون دلار خواهد رسید، واضح است که گوگل در حال سرمایه‌گذاری همه جانبه در این فضا است تا جایگاه خود را در عرصه فناوری حفظ کند.

چه چیزهایی در مورد جمنای می دانیم

ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل و آلفابت، در ماه می، یک پست وبلاگی منتشر کرد و خاطرنشان کرد: « ما در حال حاضر شاهد قابلیت‌های چندوجهی چشمگیر هستیم که در مدل‌های قبلی دیده نشده است.»

پس از تنظیم و تست دقیق ایمنی، جمنای در اندازه‌ها و قابلیت‌های مختلف، درست مانند پالم2، در دسترس خواهد بود.

دمیس حسابیس، مدیر عامل گوگل دیپ مایند اشاره کرد که جمنای برخی از نقاط قوت سیستم های نوع آلفاگو را با قابلیت های زبانی شگفت انگیز مدل های بزرگ ترکیب خواهد کرد.

آیا جمنای جای چت‌جی‌پی‌تی را خواهد گرفت؟

اکنون این سوال پیش می آید که آیا جمنای می تواند جای چت‌جی‌پی‌تی را بگیرد یا خیر؟

گوگل در ابتدا، از توانایی جمنای برای تولید متن و تصاویر استفاده می کرد تا آن را از جی‌پی‌تی-4 متمایز کند، اما شرکت اپن ای آی در 25 سپتامبر 2023،(3 مهر) اعلام کرد که کاربران می توانند درخواست های صوتی و تصویری را در چت‌جی‌پی‌تی وارد کنند.

اکنون که اپن ای آی در حال آزمایش یک رویکرد مدل چندوجهی است، شاید تهدیدکننده‌ترین عامل تمایز بین این دو، مجموعه گسترده داده‌های آموزشی اختصاصی گوگل باشد. جمنای می‌تواند داده‌های گرفته شده در سرویس‌ها، از جمله جستجوی گوگل، یوتیوب، گوگل بوک و گوگل اسکالر را پردازش کند.

استفاده از این داده‌های اختصاصی می‌تواند در آموزش مدل‌های جمنای منجر به برتری متمایز در پیچیدگی بینش‌ها و استنتاج‌ها شود. اگر این مساله که گوگل با 2برابر توکن بیشتر از جی پی تی4 آموزش دیده درست باشد می توان آینده خوبی برای آن متصور شد.

علاوه بر این، مشارکت بین تیم‌های گوگل دیپ مایند و برین در سال جاری را نمی‌توان دست کم گرفت، زیرا سازنده چت جی پی تی را با تیمی از محققان هوش مصنوعی در سطح جهانی، از جمله سرگئی برین، بنیانگذار گوگل و پل برهام متخصص یادگیری ماشین رو در رو می کند. این یک تیم باتجربه است که درک عمیقی از نحوه استفاده از تکنیک‌هایی مانند یادگیری تقویتی و جستجوی درختی دارد.

مسابقه تسلیحاتی هوش مصنوعی

ترکیبی از توانایی‌های چند وجهی جمنای، استفاده از یادگیری تقویتی، قابلیت‌های تولید متن و تصویر و داده‌های اختصاصی گوگل، همه اجزایی هستند که جمنای برای عملکرد بهتر از آخرین نسخه چت جی پی تی به آن نیاز دارد.

داده های آموزشی عامل اصلی تمایز است، در نهایت، شرکتی که در مسابقه تسلیحاتی مدل های زبانی بزرگ برنده می شود آن است که مدل های خود را بر روی بزرگترین و غنی ترین مجموعه داده آموزش می دهد.

همانطور که گفته شد، با توجه به اینکه شرکت اپن ای آی بر روی نسل جدید مدل زبانی بزرگ چندوجهی به نام Gobi کار می کند، هنوز نمی‌توانیم غول هوش مصنوعی مولد را حذف کنیم. اکنون سوال این است که چه کسی هوش مصنوعی چندوجهی را بهتر اجرا می کند؟

پایان پیام/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!