به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از آی‌اف‌ال‌ساینتیست، فصل زمستان زمان گردش ویروس های مختلف است که چندسالی است کرونا هم به آن اضافه شده، حال آیا ممکن است همزمان به چند ویروس مبتلا شد؟

این سوالی است که در سال 2022 زمانی که ترس ازابتلا به 3 ویروس کووید-19، آنفولانزا و ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) شایع بود، مطرح شد.

پابلو مورسیا، ویروس شناس در مرکز تحقیقات ویروس دانشگاه گلاسکو گفت: «بیشتر چیزهایی که ما در مورد عفونت ویروس، پاتوژنز ویروس و اپیدمیولوژی ویروس می دانیم، مبتنی بر رویکرد یک ویروس-یک بیماری است. شما می توانید همزمان با بیش از یک ویروس آلوده شوید.» مورسیا افزود، با این حال، ما اطلاعات نسبتا کمی در مورد نحوه تعامل این ویروس ها داریم.

در یک مطالعه در سال 2019، مورسیا و همکارانش موارد بیماری تنفسی را در اسکاتلند بین سال‌های 2005 تا 2013 مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند که از تمام بیمارانی که حداقل یک ویروس در بدن خود داشتند، 11 درصد آنها ویروس دیگری نیز داشتند، برخی افراد بدشانس مبتلا به 5 مورد بودند.

اگر همزمان به بیش از یک ویروس مبتلا شوید، ممکن است علائم یکی با علائم دیگری ترکیب شود و احساس بدتری نسبت به زمانی که فقط یک ویروس دارید به شما بدهد.

ریچارد کلاسکو در مقاله‌ای در سال 2018 برای نیویورک تایمز نوشت: «بهترین داده‌ها در مورد عفونت همزمان از مطالعات ویروس‌های جدی‌تر مانند اچ آی وی و هپاتیت به دست می‌آید. این مطالعات نشان می دهد که عفونت همزمان می تواند بدتر شود، بهبود یابد یا هیچ تاثیری بر روند بیماری نداشته باشد. نتیجه به ویروس های درگیر بستگی دارد.»

کلاسکو اضافه می کند که عفونت همزمان با ویروس اچ آی وی و هپاتیت سی می تواند منجر به پیامد بدتری شود.

آرماندو پائز، رئیس بخش بیماری‌های عفونی با اشاره به عفونت‌های همزمان تنفسی گفت: افرادی که از عفونت‌های همزمان رنج می‌برند به دلیل موارد جدی‌تر بیماری، اغلب نیاز به بستری شدن در بیمارستان است.

اما همانطور که کلاسکو اشاره کرد، همه عفونت های همزمان نتیجه منفی ندارند. او می گوید به نظر نمی رسد که عفونت دوگانه با آنفولانزای A و B، علائم را بدتر کند. احتمالاً همین امر در مورد سرماخوردگی نیز صادق است: «در حالی که می‌توانید همزمان دو سرماخوردگی بگیرید، احتمالاً حالتان بدتر از داشتن یک سرماخوردگی نخواهید بود. تفاوتی که ممکن است تجربه کنید این است که برای مدت طولانی‌تر بیمار باشید.»

تداخل ویروسی

گاهی اوقات، ویروس ها می توانند یکدیگر را در آنچه به عنوان تداخل ویروسی شناخته می شود، مسدود کنند. به گفته برخی کارشناسان، این همان چیزی است که احتمالاً در طول همه‌گیری رخ داده است: کووید ممکن است بر آنفولانزا و سنسیشیال تنفسی اولویت داشته باشد و به طور مؤثر آنها را مسدود کند.

به طور مشابه، در پاییز سال 2009 در طول همه گیری آنفولانزای خوکی، راینوویروس که عامل سرماخوردگی معمولی است، در برخی از مناطق اروپا مسلط شد، قبل از اینکه آنفولانزای خوکی دوباره همه گیر شود. در همان سال، بیماری همه گیر، شروع ویروس سنسیشیال تنفسی را تا دو ماه و نیم به تاخیر انداخت.

این نوع تداخل می تواند به روش های مختلفی ایجاد شود. برای مثال، ویروس‌های مختلف می‌توانند گیرنده‌های یکسانی را روی سلول‌های میزبان هدف قرار دهند، به این معنی که اولین ویروسی که وارد می‌شود می‌تواند از دسترسی سایر ویروس‌ها جلوگیری کند. همچنین ویروس‌ها برای منابع، می‌توانند یک بار در سلول‌های میزبان رقابت کنند و در نتیجه وضعیت «بقای مناسب‌ترین» ایجاد شود.

اگرچه تداخل ویروسی می‌تواند مصونیت کوتاه‌مدتی در برابر ویروس‌های دیگر ایجاد کند اما این امر به هیچ وجه قطعی نیست و هنوز هم امکان ابتلا به چندین ویروس به طور همزمان وجود دارد.

پایان پیام/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!