ایلان ماسک کیست؟ زندگی‌نامه‌ی انسانی که رویای تحول در جهان را دارد۹ مهر ۱۴۰۲ 3 رای

اگر کمی در شبکه‌های اجتماعی فعال باشید و یا به تکنولوژی و اخبار آن علاقمند باشید، بی‌شک اسم ایلان ماسک به گوشتان خورده‌است. البته ناگفته نماند که با شنیدن اسم برند خودروسازی تسلا، اولین اسمی که به ذهن می‌آید نام کسی نیست جز ایلان ماسک؛ فردی که نوآورانه‌ترین و مدرن‌ترین برند خودروسازی را تاسیس کرد. در این مقاله از خودساخته‌های همیار آکادمی به طور کامل به زندگی او و روند پیشرفت او در کسب و کار پرداخته‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم اصلا ان را از دست ندهید.

فهرست مطالب

Toggle

در سال گذشته یک خبر مهم، رسانه‌های خبری جهان را تکان داد: «ایلان ماسک، تراشه‌ای طراحی کرده است که می‌تواند بینایی را به نابینایان هدیه دهد.» این خبر حیرت من را برانگیخت و کنجکاو شدم که بدانم ایلان ماسک کیست؟ تحقیقات زیادی انجام دادم تا با ایلان ماسک، ثروتمندترین مرد جهان، به طور کامل آشنا شوم. مرور زندگی نامه ایلان ماسک، آموزه‌ها و درس‌های فراوانی در حوزه موفقیت و کسب و کار به من آموخت.

در این مقاله تصمیم داریم در کنار هم به بیوگرافی ایلان ماسک بپردازیم و درس‌های مختلفی در زمینه کسب و کار، رشد فردی و ثروت‌آفرینی از او یاد بگیریم. در صورتی که شما هم تمایل دارید با بیوگرافی ثروتمندترین مرد جهان آشنا شوید، پیشنهاد می‌شود که چند دقیقه وقت بگذارید و با مطالعه مطالب پیش رو، دانش و آگاهی خود را در مورد راه و رسم موفقیت افزایش دهید.

ایلان ماسک کیست؟ مردی از تبار انسان‌هایی که قدرت بشر را چند برابر کردند

وقتی زندگی انسان‌های ثروتمند جهان را مطالعه می‌کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که اکثراً خانواده‌های ثروتمندی نداشتند و با تکیه بر تلاش، پیشتکار و یادگیری مستمر توانستند به چنین جایگاهی دست یابند. یکی از ثروتمندترین انسان‌های جهان که از خانواده‌ای کاملاً معمولی و متوسط، سر بر آورد و به شهرت و ثروت رسید، ایلان ماسک (Elon Musk) است. در ادامه این بخش از مقاله به این سوال پاسخ می‌دهیم که ایلان ماسک کیست و برای رسیدن به جایگاه کنونی، چه مسیر پرپیچ و خمی را طی کرد:

دوران کودکی و نوجوانی ایلان ماسک؛ ثروتمندترین مرد جهان

بسیاری از افراد این پرسش را مطرح می‌کنند که ایلان ماسک متولد چه ماهی است؟ ایلان ماسک اهل کجاست؟ ایلان ریو ماسک (Elon Reeve Musk) در بیست و هشتمین روز از ماه ژوئن سال 1971 (7 تیر سال 1350 خورشیدی) در پرتوریای کشور آفریقای جنوبی به دنیا آمد. بنابراین ایلان ماسک متولد ماه ژوئن (تیر) و اهل آفریقای جنوبی است.

ارول ماسک، پدر و می ماسک، مادر ایلان ماسک هستند و هر دو انسان‌هایی تحصیل‌کرده و بافرهنگ محسوب می‌شوند. این پدر و مادر زمانی که ایلان ماسک، 10 ساله بود، از یکدیگر جدا شدند. پدر او یک مهندس آفریقایی بود که در انگلیس بزرگ شده بود. مادرش نیز یک بانوی کانادایی بود که در زمینه رژیم غذایی و مد فعالیت می‌کرد. خانواده ایلان، پنج نفره بود و ایلان اولین فرزند این خانواده به حساب می‌آمد. بعد از او یک پسر به نام کیمبال و یک دختر به نام توسکا از این پدر و مادر به دنیا آمدند.

مدرس هستی و می‌خوای درآمدت بیشتر بشه؟

ایلان بعد از جدایی پدر و مادرش تصمیم گرفت که در کنار پدر و در کشور آفریقای جنوبی به زندگی ادامه دهد. او اولین کامپیوتر خودش را در 10 سالگی خریداری کرد و وارد میدان یادگیری برنامه‌نویسی شد. او به شدت برنامه‌نویسی را دوست داشت و همین برنامه‌نویسی باعث پرورش ذهنش می‌شد.

ایلان در طی دو سال به حدی رشد کرد که توانست یک بازی کامپیوتری طراحی و برنامه‌نویسی کند. او موفق شد این بازی را به قیمت 500 دلار به فروش برساند. این بازی نمایانگر رویاهای او برای سفر به فضاست. جالب است که این بازی هنوز هم وجود دارد و علاقه‌مندان می‌توانند از این بازی (با نام Blaster) لذت ببرند.

او از همان دوران کودکی شمّ اقتصادی خوبی داشت و به دوستان خودش کمک می‌کرد که از طریق کارهای مختلف مانند فروش تخم مرغ کسب درآمد کنند. همچنین او در دوران مدرسه همیشه مورد آزار و اذیت هم‌کلاسی‌هایش قرار می‌گرفت. این آزار و اذیت‌ها یک بار باعث شد که کار او به بیمارستان کشیده شود.

سفر به ایالات متحده و کانادا به تنهایی و بدون حمایت خانواده پس از پایان دوران دبیرستان

ایلان ماسک دوست داشت دنیا را بگردد و بیشتر با کشورهای مختلف آشنا شود. به همین دلیل پس از پایان دوران متوسطه به تنهایی و بدون حمایت خانواده، از آفریقای جنوبی راهی ایالات متحده آمریکا شد. او پس از رسیدن به آمریکا با کمک بستگان مادرش به کانادا رفت و در سال 1989 (در 18 سالگی) موفق شد که شهروند رسمی این کشور شود.

او در 18 سالگی وارد کانادا شد و تا 19 سالگی به کارهای مختلفی مشغول بود. با این حال زندگی فقیرانه‌ای داشت و حقوقی که دریافت می‌کرد، برای رضایت‌بخش و خشنودکننده نبود. در همان موقع در یکی از دانشگاه‌های انتاریوی کانادا پذیرفته شد و تصمیم گرفت در آن دانشگاه تحصیل کند. دو سال در آن دانشگاه تحصیل کرد و پس از آن، درخواست خود را برای دانشگاه پنسیلوانیا ارسال کرد. دانشگاه پنسیلوانیا هم درخواست او را پذیرفت و قبول کرد که به او بورس تحصیلی ارائه دهد.

بورس تحصیلی دانشگاه پنسلوانیا برای ایلان ماسک این امکان را فراهم کرد که به آمریکا مهاجرت کند و در این کشور به زندگی خودش ادامه دهد. او در رشته تحصیلی فیزیک از این دانشگاه فارغ التحصیل شد و سپس در همین دانشگاه تصمیم گرفت یک مدرک کارشناسی علوم اقتصادی هم بگیرد. وی در سال 2002 موفق به گرفتن شهروندی آمریکا شد و به همین دلیل به طور همزمان شهروند سه کشور آفریقای جنوبی، کانادا و ایالات متحده به حساب می‌آید.

پس از به پایان رساندن مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، ابتدا در مقطع دکترا در دانشگاه استنفورد پذیرفته شد. رشته‌ای که او برای مقطع دکترا انتخاب کرده بود، فیزیک و علم مواد نام داشت. دو روز از ورود او به مقطع دکتری نگذشته بود که تصمیم گرفت از فاز تحصیل خارج شود و تنها به کارآفرینی و محقق کردن آرزوهای خودش بپردازد.

Zip2؛ اولین شرکت ایلان ماسک و تجربه‌ای بی‌نظیر برای او

ایلان ماسک در سال 1995 با همراهی کیمبال ماسک، برادر کوچک‌ترش، شرکتی نرم افزاری راه اندازی کرد. این شرکت Zip2 نام داشت و نخستین شرکت ایلان ماسک بود. این کسب و کار به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کرد و توانست مشتریان بزرگی مانند روزنامه نیویورک تایمز را به خود جذب کند.

لازم به ذکر است که ایلان و برادرش این شرکت را به کمک سرمایه 28 هزار دلاری پدرشان ثبت و راه اندازی کردند. درست است که همه چیز این شرکت به ماسک تعلق داشت، ولی هیئت مدیره با ریاست او بر این شرکت موافقت نکردند.

سال 1999 بود که یک شرکت دیگر تصمیم گرفت Zip2 را خریداری کند. 7 درصد از مبلغ فروش شرکت معادل 22 میلیون دلار به ایلان ماسک رسید و او پیش از رسیدن به 30 سالگی توانست میلیونر شود. این پول به ایلان این اجازه و قدرت را می‌داد که کسب و کار بعدی خودش را راه اندازی کند و به درآمد بیشتر برسد و علایق خودش را هم دنبال کند.

سیستم انتقال پول پی پال (PayPal)؛ دومین گام به سوی موفقیت

ایلان پس از فروش Zip2 تصمیم گرفت یک سرویس پرداخت اینترنتی به نام X.com راه اندازی کند. این کسب و کار با یک سرمایه 10 میلیون دلاری آغاز شد. پس از آن این شرکت با شرکت دیگری به نام کانفینیتی، ادغام شد. پس از ادغام، کارکنان این دو مجموعه به کمک یکدیگر به شدت تلاش کردند و در نهایت توانستند سیستم انتقال پول پی پال را که پیش از آن در اختیار کانفینیتی بود توسعه دهند.

این دو شرکت در سال 2001 تغییر نام دادند و نام آن‌ها PayPal شد. مشکلات ایلان ماسک با هیئت مدیره آغاز شد و در نهایت در سال 2002 هیئت مدیره این شرکت تصمیم گرفت پی پال را به یک شرکت دیگر به نام eBay بفروشد. ماسک 11.7 درصد از سهام این شرکت را در دست داشت و وقتی این شرکت به مبلغ 1.5 میلیارد دلار فروخته شد، 11.7 درصد از آن به ایلان رسید. در واقع این حرکت باعث شد که سرمایه ایلان ماسک چند برابر شود و بتواند با قدرت بیشتری به سمت رویاهای خودش حرکت کند.

اسپیس ایکس شرکت ایلان ماسک

اسپیس ایکس؛ کسب و کاری برای تحقق رویاهای کودکی ایلان ماسک

این شرکت در سال 2002 به عنوان یک شرکت اکتشاف فضایی شروع به کار کرد و از همان ابتدا در پی رشد و پیشرفت سریع بود. ایلان ماسک به قدری به این شرکت علاقه داشت که می‌خواست خیلی زود با اکتشاف‌های این شرکت به رویاهای خودش دست پیدا کند. این شرکت در پی آن است که به فناوری حمل و نقل فضای دست یابد.

حمل و نقل فضایی از دیدگاه این شرکت تنها به کمک فناوری موشکی ممکن و میسر است. این شرکت تاکنون پیشرفت خوبی داشته و موفق به طراحی وسایل نقلیه فضایی تحت عنوان فالکن 1 و فالکن 9 هم شده است.

ماسک برای تهیه موشک برای این پروژه ابتدا به روسیه رفت ولی قیمتی که به او گفته شد واقعاً بالا و عجیب و غریب بود. از طرفی روس‌ها او را به خاطر طرحی که ارائه کرد مسخره می‌کردند. به همین خاطر به آمریکا برگشت و تصمیم گرفت خودش موشک مورد نیاز برای شرکتش را تولید کند. وظیفه ابتدایی شرکت SpaceX تولید موشک‎‌های مورد نیاز برای پروژه حمل و نقل فضایی بود.

ایلان ماسک مدیریت عامل این شرکت را بر عهده دارد و مدیر ارشد فنی آن نیز محسوب می‌شود. وی توانست با تحقیق و پژوهش فراوان موشک‌هایی بسیار ارزان بسازد و حتی از این راه به حاشیه سود 70 درصدی دست پیدا کرد. وی این شرکت را با یک سرمایه 100 میلیون دلاری که از کارهای قبلی خودش جمع‌آوری کرده بود، راه اندازی کرد. اسپیس ایکس در سال 2008 قراردادی با ناسا به مبلغ 1.6 میلیارد دلار امضا کرد. این شرکت وظیفه داشت محموله‌های مورد نیاز یک ایستگاه فضایی را برای آن‌ها ارسال کند.

این شرکت تصمیم دارد که از طریق سفر فضایی، انسان را به ماه بفرستد و همچنین دارد روی پروژه جدیدی برنامه‌ریزی می‌کند. این شرکت می‌خواهد از طریق این پروژه هزینه سفرهای فضایی را به شدت کاهش دهد. به گفته ایلان ماسک اصلی‌‎ترین و مهم‌ترین رسالتی که شرکت اسپیس ایکس بر عهده دارد این است که تمدن بشری را به فضا برساند و انسان‌ را در سایر سیاره‌های منظومه شمسی ساکن کند.

تسلا موتورز؛ پروژه‌ای مهم و اساسی در راستای کاهش مصرف فرآورده‌های نفتی

شرکت تسلا موتورز یا Tesla در سال 2003 تأسیس شد. جالب است بدانید که این شرکت به دست ایلان ماسک تأسیس نشد و مارتین ابرهارد و مارک ترپنینگ بنیان‌گذاران این شرکت بزرگ بودند. یک سال پس از تأسیس یعنی سال 2004 بود که ایلان ماسک هم روی این مجموعه سرمایه‌گذاری کرد و در جایگاه رئیس هیئت مدیره قرار گرفت.

ایلان ماسک در سال‌های اولیه حضور خود در این شرکت در فرآیندهای روزمره مجموعه، وارد نمی‌شد و به همین خاطر تسلا روند رشد و پیشرفت خودش را بدون ماسک طی می‌کرد. ماسک در طراحی و تولید اولین خودروی برقی شرکت تسلا نقشی مهم و اساسی ایفا کرد و به اصلی‌ترین چهره این شرکت تبدیل شد.

در سال 2008 بحران اقتصادی باعث شد که ماسک به عنوان مدیرعامل شرکت تسلا انتخاب شود. این شرکت برنامه‌ای مشخص برای تولید خودروهای برقی دارد. تسلا تصمیم دارد خودروهای ارزان و برقی روانه بازار کند تا تمامی علاقمندان بتوانند از این خودرو استفاده کنند و از این طریق از گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی جلوگیری شود.

ناگفته نماند که این شرکت به تولید خودروهای برقی اسپرت و گران‌قیمت هم می‌پردازد که این نوع اتومبیل‌ها هم طرفداران و علاقمندان خاص خودشان را دارند. در سال 2014 ایلان ماسک تمامی حقوق ثبت اختراع را به رایگان در اختیار شرکت‌های خودروسازی قرار داد تا ساخت خودروهای برقی بیشتر شود و از این راه، محیط زیست از گرمایش و آلودگی‌های حاصل از مصرف بنزین و فرآورده‌های نفتی مصون بماند. گفتنی است که تسلا در زمینه تولید باتری هم فعالیت دارد و تاکنون در این زمینه موفق عمل کرده است.

پروژه سولارسیتی پای ماسک را به حوزه انرژی خورشیدی باز کرد

کره زمین به شدت از سوی گرمایش جهانی تهدید می‌شود. در این میان ایلان ماسک به این فکر افتاده است که با یک طرح عالی در زمینه انرژی خورشیدی نقشی هر چند کوچک در کاهش دمای زمین و ایجاد بستری مناسب برای استفاده از انرژی خورشیدی فراهم کند.

تدپنل | علیرضا اسکندری هم‌بنیان‌گذار بقچه و صداگرافی

سولارسیتی در حال حاضر بزرگ‌ترین شرکتی است که در زمینه تأمین انرژی خورشیدی در آمریکا فعالیت می‌کند. این شرکت پنل‌های خورشیدی را با بهترین کیفیت ممکن تولید و به بازار عرضه می‌کند. در سال 2014 شرکت تسلا این مجموعه را به قیمت 2.6 میلیارد دلار خریداری کرد.

هایپرلوپ برای راه اندازی حمل و نقل عمومی پرشتاب

شروع پروژه هایپرلوپ به سال 2013 برمی‌گردد. این پروژه قصد دارد یک سیستم حمل و نقل عمومی راه اندازی کند. این سیستم حمل و نقل فوق‌العاده پرشتاب است و سرعت بی‌نظیری دارد. آن‌چه که این سرعت را فراهم می‌کند، لوله‌های خلأ است. سرعت این سیستم حمل و نقل، حتی از سرعت صوت هم بیشتر است.

در این پروژه مسافران در یک کپسول قرار می‌گیرند. این کپسول در یک لوله خلأ قرار می‌گیرد و با سرعت بسیار بالایی حرکت می‌کند. این طرح کماکان در مرحله برنامه‌ریزی و بررسی مسائل مفهومی قرار دارد و هزینه آن بسیار بالا برآورد می‌شود. البته در صورت راه اندازی می‌تواند زمان حمل و نقل را به شدت کاهش دهد و یک تحول بزرگ در زمینه حمل و نقل ایجاد کند.

خرید توییر و تبدیل آن به ایکس (X)؛ حرکتی دیگر از سوی ایلان ماسک کبیر

ایلان ماسک، بیشترین فعالیت مجازی خودش را در رسانه اجتماعی توییتر می‌گذراند. او از 31 ژانویه سال 2022 شروع به خرید درصد قابل توجهی از سهام این شرکت کرد و مدتی بعد، 5 درصد از سهام این مجموعه را از آن خود کرد. چندی بعد حدود 10 درصد سهام این مجموعه را خریداری کرد. وقتی مشخص شد که او بزرگ‌ترین سهامدار این شرکت است، ارزش سهام توییتر بیشترین رشد را از سال 2013 تاکنون تجربه کرد.

پس از مدتی 100 درصد سهام توییتر را به قیمت 44 میلیارد دلار خرید؛ ولی این قرارداد را فسخ کرد و سهام توییتر 6 درصد افت کرد. شرکت توییتر هم به دلیل فسخ قرارداد از او شکایت کرد. در نهایت ایلان ماسک پذیرفت که این شرکت را با همان مبلغ 44 میلیارد دلار خریداری کند. او پس از مالکیت، بسیاری از مقام‌های اجرایی این شرکت از جمله مدیر عامل آن را اخراج کرد.

ایلان ماسک تصمیم گرفت نام پلتفرم توییتر را به ایکس (X) تغییر دهد و نشان پرنده را از لوگوی این مجموعه حذف کند. ماسک در استدلال خود برای تغییر نام توییتر به ایکس گفت: « نام توییت زمانی درست بود که پیام‌های نوشته شده تنها از ۱۴۰ کاراکتر تشکیل شده باشد درست مانند آواز پرندگان که کوتاه است، اما اکنون می‌توانید تقریبا هر چیزی را از جمله ویدیو‌های بلند پست کنید. در ماه‌های آینده، ارتباطات فراگیر و همچنین توانایی مدیریت دنیای مالی شما را از طریق این برنامه اضافه خواهیم کرد؛ بنابراین نام توییتر در این زمینه معنا ندارد و باید با نماد پرنده خداحافظی کنیم.»

اوپن ای آی  Open AI و ایلان ماسک

اوپن ای آی (Open AI)؛ ابزاری برای ارتباط ایلان ماسک و هوش مصنوعی

بسیاری از افراد این پرسش را مطرح می‌کنند که رابطه بین ایلان ماسک و هوش مصنوعی چگونه است؟ آیا او برنامه‌ای برای هوش مصنوعی ندارد؟ در پاسخ باید گفت که ماسک تا سال 2018 با یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های پژوهشی دنیا در زمینه هوش مصنوعی همکاری داشت. شرکت اوپن ای آی در زمینه توسعه هوش مصنوعی بی‌ضرر برای خدمت به بشریت فعالیت می‌کند. ماسک در سال 2018 از این مجموعه جدا شد.

نیورالینک (Neuralink)؛ راهی برای خدمت به بشریت از طریق فناوری عصبی

شرکت نورالینک یا نیورالینک، شرکتی آمریکایی است که توسط ایلان ماسک راه‌اندازی شد. این شرکت در زمینه فناوری عصبی فعالیت می‌کند. این شرکت تراشه‌هایی طراحی می‌کند که قابل کاشت در مغز انسان هستند. این تراشه‌ها، قابلیت‌های انسانی را در افرادی که یک سری توانمندی‌ها را از دست داده‌اند، احیا می‌کنند.

چندی پیش خبرهایی مبنی بر اختراع یک تراشه بینایی از سوی این شرکت منتشر شد. این تراشه در ذهن افراد نابینا کاشته می‌شود و بینایی را به آن‌ها هدیه می‌دهد. در زمان نگارش این مقاله، هنوز این تراشه ایلان ماسک به صورت علنی آزمایش نشده و قرار است که به زودی آزمایش‌های مربوط به این تراشه آغاز شود.

ثروت ایلان ماسک؛ محاسبه سرمایه ایلان ماسک به دلار و تومان

ایلان ماسک در حال حاضر 252 میلیارد دلار ثروت دارد. او در سال 2023 و 2022 به عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته شد. اگر لیست ثروتمندترین افراد جهان در سال 2022 را ببینید، متوجه می‌شوید که ثروت ایلان ماسک در آن سال، 130 میلیارد دلار بوده است. البته در سال 2022، ارزش سهام تسلا افت کرد و باعث شد که ماسک 140 میلیارد دلار از ثروت خود را از دست بدهد.

ثروت ایلان ماسک به تومان در سال 2023، چیزی حدود 12600 هزار میلیارد تومان (12600 همت یا 12 میلیون و 600 هزار میلیارد تومان) است. توجه داشته باشید که برای محاسبه سرمایه ایلان ماسک به تومان، ارزش هر دلار را 50 هزار تومان در نظر گرفتیم. او در سال‌های 2022 و 2023 به عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته شده است.

درآمد روزانه ایلان ماسک به دلار و تومان چقدر است؟

بر اساس مطالعات، ایلان ماسک هر ساعت 14.75 میلیون دلار درآمد دارد. اگر ارزش هر دلار را 50 هزار تومان در نظر بگیریم، درآمد ساعتی ماسک، 737 میلیارد و 500 میلیون تومان است. مطالعات نشان می‌دهد که او در هر 24 ساعت، 354 میلیون دلار درآمد دارد که با تقسیم این عدد بر 24، به 14.75 میلیون دلار در هر ساعت می‌رسیم.

همسر ایلان ماسک و فرزندان او

  • همسر اول ایلان ماسک، جاستین ماسک نام دارد که در سال 2000 با هم ازدواج کردند. آن‌ها دو سال بعد صاحب فرزندی شدند که در 10 هفتگی از دنیا رفت. آن‌ها در سال 2004 یک دو قلو و در سال 2006 یک سه قلو به دنیا آوردند. این ازدواج تا سال 2008 دوام آورد و در نهایت ایلان و جاستین از هم جدا شدند.
  • ایلان در سال 2008 با تلولا رایلی که یک بازیگر انگلیسی است، وارد رابطه شد و در سال 2010 با او ازدواج کرد. آن‌ها در سال 2012 از هم جدا شدند؛ ولی دوباره در 2013 ازدواج کردند. در نهایت رابطه آن‌ها به جایی نرسید و در سال 2016 از هم جدا شدند.
  • ایلان در سال 2018 با یک خواننده کانادایی به نام گرایمز وارد رابطه شد. آن‌ها در سال 2020 پسر خود را به دنیا آوردند. جالب است بدانید که نام کوچک این پسر، ایکس (X)، نام میانی او « AE A-XII» و نام خانوادگی او ماسک است. در سال 2021 هم اولین دختر آن‌ها به دنیا آمد. در سپتامبر 2023، سومین فرزند آن‌ها هم به دنیا آمد.
  • ایلان ماسک از شیون زیلیس، مدیر عملیات و پروژه‌های نیورالینک هم دو فرزند دارد.

بر اساس این محاسبات در حال حاضر ایلان ماسک 10 فرزند دارد. اگر آن نوزاد از دنیا نمی‌رفت، حالا ماسک 11 فرزند داشت.

دین ایلان ماسک و اعتقاد او درباره خدا

تاکنون دین ایلان ماسک به صورت دقیق مشخص نشده است. او را در کلیسای اسقفی یا انگلیکن، غسل تعمید دادند و خانواده‌اش مسیحی بودند. او در 14 سالگی نسبت به خداوند دچار شک و تردید شد و مطالعه آثار فلسفی و مذهبی را آغاز کرد. او در این دوران هرگز آتئیست (خداناباور یا بی‌دین) نشد؛ ولی ایمانش به آموزه‌های کلیسا را از دست داد.

او به حضرت عیسی باور دارد؛ ولی مثل اینشتین به خدای اسپینوزا باورمند است. بعضی می‌گویند ایلان ماسک با آموزه‌های باروخ اسپینوزا باور دارد و خداوند را از دریچه آثار او می‌بیند. اسپینوزا یکی از فلاسفه شهیر هلندی است که تحولات بزرگی در حوزه فلسفه به وجود آورد. ژیل دلوز، فیلسوف پرآوزه فرانسوی، اسپینوزا را «شاهزاده فلسفه» می‌داند.

او در مصاحبه‌ای گفت: «وقتی نزدیک بود بر اثر مالاریا بمیرم هم دعا نکردم. من خودم را متعهد می‌دانم که وضعیت بشریت را از طریق فناوری، بهبود ببخشم. من آدم چندانی مذهبی‌ای نیستم.»

سخنان انگیزشی ایلان ماسک

درس هایی از ایلان ماسک برای موفقیت در کسب و کار و ثروت‌سازی

یکی از سوالاتی که در مورد ایلان ماسک مطرح می‌شود که ایلان ماسک چگونه پولدار شد؟ او چه آموزه‌هایی برای موفقیت در عرصه کسب و کار و ثروت‌سازی دارد؟ در ادامه این بخش از مقاله چند مورد از این آموزه‌ها را در کنار هم مرور خواهیم کرد:

1. نوآوری و پیشرو بودن؛ مهم‌ترین راز موفقیت ایلان ماسک

یکی از درس‌های مهمی که ایلان ماسک در زمینه رهبری کسب و کار و کارآفرینی به ما می‌دهد این است که باید نوآورانه کار کنیم و پیرو و دنباله‌رو بودن را کنار بگذاریم. امروزه شاهد رشد و پیشرفت کسب و کارهای مختلف هستیم و اگر بخواهیم مثل بقیه رفتار کنیم ممکن است نتوانیم هیچ سهمی از بازار را از آن خودمان کنیم.

بنابراین لازم است با نوآوری و پیشرو بودن گوی سبقت را از تمامی رقبا برباییم و با سرعت تمام به سمت جلو حرکت کنیم. همچنین باید بکوشیم که همیشه روش‌ها و رویکردهای قدیمی را به چالش بکشیم و دنبال راهکارهایی سازگار با محیط زیست باشیم؛ راهکارهایی که کارایی و اثربخشی فوق‌العاده‌ای به همره داشته باشد.

2. تیم‌سازی و کار تیمی؛ یک مهارت نرم ضروری برای موفقیت

یکی از مهارت‌‎های نرمی که ایلان ماسک در دوران فعالیت حرفه‌ای خود به خوبی یاد گرفته، کار تیمی است. او می‌تواند خیلی خوب برای پروژه‌های خود تیم‌سازی کند، افراد را در موقعیت‌های شغلی مناسب و شایسته قرار دهد و سپس یک رابطه کاری خوب بین اعضای تیم شکل دهد. او به واسطه مهارت نرم تیم‌سازی و کار تیمی، چندین شرکت بزرگ را به صورت همزمان مدیریت و رهبری می‌کند.

3. بهره‌برداری از انتقادات به بهترین شکل ممکن؛ نکته‌ای مهم برای یک مدیر موفق

یکی از نکات مهمی که ایلان ماسک به مخاطبان خود می‌آموزد این است که از انتقادات بهترین استفاده ممکن را ببرید. انتقادات را بشنوید و روی آن‌ها فکر کنید. ممکن است خیلی از انتقادات نادرست و غیرمنطقی باشند ولی یک انتقاد سازنده ممکن است تحولی بزرگ در کسب و کار شما ایجاد کند و باعث شود که بتوانید یک کار را خیلی آسان‌تر و سریع‌تر انجام دهید.

4. آموزش‌پذیری و یادگیری؛ یکی از مهم‌ترین دلایل ثروتمند شدن ایلان ماسک

ایلان ماسک در حوزه‌های مختلفی فعالیت می‌کند و قاعدتاً در ابتدا با بسیاری از این حوزه‌ها آشنایی حرفه‌ای و تخصصی ندارد. او برای موفقیت در این حوزه‌ها، پای صحبت‌ها و آموزش‌های متخصصان می‌نشیند و با تکیه بر صفت «آموزش‌پذیری»، نکات لازم را از آن‌ها فرا می‌گیرد.

در صورتی که شما هم قصد دارید کسب و کار جدیدی راه اندازی کنید و دوست دارید راه و رسم مدیریت آن را فرا بگیرید، پیشنهاد می‌شود در دوره بیزینس مدرسین شرکت کنید. این دوره به شما کمک می‌کند بیزینس خود را به بهترین شرکت راه اندازی کنید، آن را توسعه دهید و به موفقیت برسانید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دوره و سرفصل‌های آن پیشنهاد می‌شود به صفحه دوره بیزینس مدرسین مراجعه کنید.

شکستی وجود ندارد! یا موفق می‌شوی یا یاد می‌گیری!

ایلان ماسک در طول دوران کاری و حرفه‌ای خود کسب و کارهای بسیاری را راه‌اندازی کرد. برخی از این کسب و کارها به سرانجام رسید و ثروت چشمگیری برای او به ارمغان آورد و برخی دیگر هم شکست خورد و به جایی نرسید. مهم‌ترین راز موفقیت ایلان ماسک این است که کلمه «شکست» را در فرهنگ واژگان ذهنی خود ندارد و اساساً با این واژه ناآشناست. او بر این باور است که در دنیای کسب و کار، تنها دو حالت وجود دارد: یا موفق می‌شوی یا از جا برمی‌خیزی، یاد می‌گیری در نهایت موفق می‌شوی!

در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود، پیشنهاد می‌شود مقاله مارک زاکربرگ کیست را مطالعه کنید. زاکربرگ و ماسک مدتی است با هم قرار گذاشته‌اند که در یک میدان با هم مبارزه رزمی کنند. بد نیست که با حریف او آشنا شوید و برنده مبارزه آن‌ها را پیش‌بینی کنید.

شما چه درس‌ها و نکاتی برای موفقیت در کسب و کار از ایلان ماسک آموخته‌اید؟ از نظر شما مهم‌ترین راز موفقیت ماسک چیست؟ لطفاً نظرها و پیشنهادهای خود را با ما و سایر همراهان همیار آکادمی در بخش دیدگاه‌ها (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!